Zestawy prezentowe
Nasze sklepy stacjonarne:
26.04.2017

Klasyfikacja odzieży ochronnej

Poniższa klasyfikacja odzieży ochronnej uwzględnia różne rodzaje ubrań roboczych stosowanych w zależności od wymagań na stanowisku pracy. Zapoznaj się z naszym artykułem i zadbaj o swoje bezpieczeństwo w profesjonalnej odzieży ochronnej.

Spis treści:

  1. Odzież ochronna gazoszczelna
  2. Odzież chroniąca przed pyłami
  3. Odzież chroniąca przed chemikaliami w stanie ciekłym

Odzież ochronna gazoszczelna

Pierwszym z rodzajów odzieży, jaki uwzględnia klasyfikacja odzieży ochronnej to odzież ochronna gazoszczelna. Skutecznej ochronie przed chemikaliami w formie gazów służą ubrania gazoszczelne ( kombinezon z butami, zapinany gazoszczelnym zamkiem błyskawicznym oraz rękawice przytwierdzone do rękawów kombinezonu specjalnymi, szczelnymi obejmami) w połączeniu z izolującym sprzętem ochrony układu oddechowego.

Zgodnie z normą EN 943-1 wyróżnia się następujące typy odzieży gazoszczelnej:

  • typ 1 – odzież zabezpieczająca cały organizm, posiadająca cechy gazoszczelności – spełniająca wymagania testu szczelności wg EN 464,
  • typ 1a – odzież z aparatem powietrznym noszonym wewnątrz kombinezonu,
  • typ 1b – odzież z aparatem powietrznym noszonym na zewnątrz kombinezonu,
  • typ 1c – odzież z zasilaniem w powietrze do oddychania dostarczanym z zewnętrznej linii sprężonego powietrza,
  • typ 2 – odzież zabezpieczająca cały organizm, nie spełniająca wymagań testu szczelności wg EN 464, w której zabezpieczenie przed wnikaniem niebezpiecznych substancji realizowane jest poprzez nadciśnienie wewnątrz kombinezonu.

Odzież chroniąca przed pyłami

Odzież pyłoszczelną stosuje się w przypadkach, gdy pracownik ma kontakt z pyłem nietoksycznymi. Ten rodzaj odzieży tworzony jest z tkanin o specjalnych splotach, charakteryzujących się wystarczającą pyłoszczelnością przy jednoczesnej możliwości przepuszczania powietrza w ograniczonym zakresie, najczęściej wytwarzana z włókniny polipropylenowej powlekanej typu Tyvek. Odzież pyłoszczelną zaliczamy do 5 typu odzieży chemoochronnej. Warto przy tym wspomnieć, w przypadku ochrony przed działaniami pyłów toksycznych, odzież powinna spełniać wskazania zawarte w normie EN 13982-1.

Odzież chroniąca przed chemikaliami w stanie ciekłym

Odzież chroniąca przed opryskaniem cieczą – typ 6 – wykonana z tkanin i włókien impregnowanych, chroni przed krótkotrwałym i mało intensywnym kontaktem z ciekłymi substancjami chemicznymi. Parametrem charakteryzującym ten rodzaj odzieży ochronnej jest wskaźnik niezwilżalności i wskaźnik przesiąkliwości.

Odzież chroniąca przed rozpyloną cieczą – typ 4 – wykonana z materiałów powlekanych tworzywami sztucznymi, dzięki czemu jest niezwykle szczelna na przesiąkanie rozpylonych cieczy.

Odzież chroniąca przed strumieniem cieczy – typ 3 – wykonana z materiałów powlekanych tworzywami sztucznymi z tym zastrzeżeniem, ze powinny one być specjalnie dopasowane do zminimalizowania ryzyka przecieku pod wpływem natrysku cieczą pod ciśnieniem .

Dobór odzieży chroniącej przed czynnikami chemicznymi

Klasyfikacja odzieży ochronnej wskazuje konieczne do stosowania rodzaje ubrań roboczych, jednak istotne jest także należyte z nich korzystanie. Niezbędną czynnością jest próba podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie lub ograniczenie przyczyn zagrożenia, gdy to nie daje efektu stosuje się odzież chemoochronną, jak i inne ŚOI. Pierwszym krokiem jest identyfikacja substancji chemicznej, jej rodzaju czy postaci występowania, dzięki czemu będziemy mogli dokonać wyboru typu ubrania wg w/w norm CE (typ od 1 do 6). Następnie warto mieć na uwadze inne zagrożenia tj. wysoka temperatura, gorące odpryski, atmosfera wybuchowa, promieniowanie albo ostre krawędzie. Należy pamiętać także o intensywność działania substancji chemicznej, dzięki czemu będziemy w stanie zakwalifikować odzież odpowiednio do typu 6, 4 lub 3 wg w/w norm CE oraz o określeniu stężenia i toksyczność substancji chemicznej, oraz parametrze związanym z czasem przebicia. Własności chemoochronne odzieży będą zachowane jedynie w przypadku odpowiedniego dobrania ich pod kontem potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Pamiętaj o pozostałym sprzęcie chroniącym przed chemikaliami – ochrona dróg oddechowych, rękawice chemooodporne, osłony twarzy i oczu, czy o tzw. częściowej ochronie ciała, np. płaszcze laboratoryjne, fartuchy przednie, rękawy ochronne, spodnie „ogrodniczki”, kaptury. (Oznaczenie dodatkowe “PB”).

Bezpieczny czas pracy w odzieży chroniącej przed substancjami chemicznymi

Podczas pracy w szczelnej odzieży ochronnej wydzielane jest przez organizm pracownika ciepło, które przez brak możliwości przekazania go w całości do otoczenia powoduje jego kumulację pod barierą ochronną. Prowadzi to w rezultacie do wzrostu temperatury ciała człowieka, a intensywne wydzielanie potu powoduje wzrost wilgotności mikroklimatu pod odzieżą. Obciąża to organizm pracownika, a w szczególności jego układ sercowo-naczyniowy. W związku z tym konieczna jest odpowiednia organizacja pracy uwzględniająca przerwy konieczne dla odnowy organizmu. W celu zmniejszenia dyskomfortu pracy w barierowej odzieży ochronnej należy stosować pod nią specjalną bieliznę podbarierową wykonaną z dzianin dwuwarstwowych. Bezpośrednio na bieliznę należy wkładać ubrania, które uwzględnia klasyfikacja odzieży ochronnej.

Powyższa klasyfikacja odzieży ochronnej będzie doskonałą wskazówką do zaopatrzenia się w profesjonalną odzież roboczą. Zobacz nasze propozycje z kategorii odzież robocza i wybierz modele dla siebie!

Pokaż swój roboczy styl z Balticbhp.pl

Prześlij nam swoje zdjęcie w profesjonalnej odzieży roboczej!

X