Jak ważne ma znaczenie dobór odpowiedniego sprzętu do ochrony układu oddechowego ?
Na pracodawcy ciąży obowiązek dostarczenia pracownikom sprzętu ochronnego, który w sposób właściwy mógł spełniać swoje funkcje, powinien:
-
odpowiadać wymaganiom ergonomicznym, uwzględniać stan zdrowia pracownika oraz odpowiadać warunkom panującym na danym stanowisku pracy,
-
zostać prawidłowo dobrany do istniejącego zagrożenia.
-
być dopasowany indywidualnie do użytkownika.
Rodzaj sprzętu filtrującopochłaniającego
W omawianym przypadku będzie to półmaska filtrująca z warstwą włókniny zawierającej węgiel aktywny o odpowiedniej zdolności pochłaniania spełniająca wymagania normy EN 149:200+A1:2009.
Głównym czynnikiem wpływającym na wybór sprzętu jest stężenie aerozolu na stanowisku pracy a co za tym idzie rozpoznanie zagrożenia. Wiąże się to z określeniem rodzaju zanieczyszczeń oraz pomiarem ich stężeń i ustaleniem maksymalnych wartości występujących w czasie dnia pracy w danym środowisku pracy. Pomiary te należy odnieść do wartości NDS, ponieważ to od krotności przekroczenia NDS zależy klasa ochronna sprzętu.
Sprzęt filtrujący można podzielić na trzy klasy:
-
Klasa P1 – sprzęt o małej skuteczności ochronnej – chroni układ oddechowy przed aerozolami, których stężenie fazy rozproszonej nie przekracza 4xNDS.
-
Klasa P2 – sprzęt o średniej skuteczności ochronnej – chroni układ oddechowy przed aerozolami, których stężenie fazy rozproszonej nie przekracza 10xNDS.
-
Klasa P3 – sprzęt o wysokiej skuteczności ochronnej – chroni układ oddechowy przed aerozolami, których stężenie fazy rozproszonej nie przekracza 20xNDS.
Znakowanie półmasek filtrujących
Na znakowanie składają się następujące symbole:
-
FFP1, FFP2, FFP3 – oznaczają pierwszą , drugą i trzecią klasę ochronną;
-
NR – oznacza, sprzęt do jednokrotnego użycia;
-
R - oznacza, sprzęt do wielokrotnego użycia;
-
D – oznacza, że wyrób spełnia wymagania zatkania.
Dodatkowo zawiera informacje dotyczące:
-
datowanego numeru normy europejskiej,
-
oznaczenia modelu producenta,
-
identyfikacji producenta, dostawcy lub importera.