W ostatnich dniach dużo mówi się o ochronie zdrowia w obliczu wirusów. W całej Europie pojawiły się problemy z dostępnością półmasek ochronnych. Czas więc na kilka przydatnych informacji na ich temat.

Czym w ogóle jest półmaska?

Najprościej mówiąc, jest to przedmiot służący ochronie dróg oddechowych. Od maski różni się tym, że nie osłania oczu czy skóry twarzy. Pochłaniają one szkodliwe cząsteczki znajdujące się w powietrzu, bądź je filtrują od różnego rodzaju gazów, wirusów czy drobnoustrojów, zapobiegając przedostawaniu się tych szkodliwych czynników do naszych dróg oddechowych i do płuc. Choć mogą one się wydawać niepotrzebne, chronią długofalowo - często różnego rodzaju związki chemiczne nie szkodzą przy jednorazowym kontakcie. Jednak wystawianie się na działanie takich substancji przez długi czas może krok po kroku wyniszczać organizm i prowadzić do różnorakich ciężkich chorób, z nowotworami na czele. W zależności od klasy i zastosowania, półmaski mogą się one różnić od siebie budową, wyglądem i właściwościami. 

Jak dzielimy półmaski?

Podstawową klasyfikacją półmasek jest podział wg stopnia ochrony, znanej jako FFP (z ang. filtering face piece). Wyróżniamy trzy poziomy:

  • FFP1 - najniższy stopień, zapewniający podstawową ochronę przed niefibrogennymi (tj. takimi, które nie powodują łączenia się tkanki łącznej w płucach) i nietoksycznymi pyłami. Stosowany głównie w przemyśle kamieniarskim, spożywczym czy budowlanym, pracach związanych ze szlifowaniem, cięciem a także z pyłkami. Nie chronią przed substancjami toksycznymi czy aerozolami. Nie zawsze blokują nieprzyjemny zapach i czasem mogą mimo wszystko powodować podrażnienia dróg oddechowych (zwłaszcza przy użytkowaniu niewłaściwym).
  • FFP2 - półmaski o tej klasie zapewniają ochronę przed pyłami (stałymi i płynnymi), aerozolami i dymem. Stosuje się je głównie w gałęziach przemysłu, w których dym i mgła to codzienność - np.  w górnictwie czy metalurgii. Często posiadają dodatkowe właściwości, chociażby niwelowanie przykrego zapachu. 
  • FFP3 - klasa zapewniająca ochronę taką jak FFP2 a także dodatkowo przed czynnikami rakotwórczymi, radioaktywnymi, bakteriami, wirusami czy grzybami. Potrafią filtrować aż do 99% szkodliwych substancji. Największe zastosowanie znajdują w szeroko pojętym przemyśle chemicznym.

Maski “nie na raz”

Dostępne na rynku maski wielokrotnego użytku zazwyczaj kupuje się razem z filtrami - wstępnymi, przeciwpyłowymi czy przeciwgazowymi. Zazwyczaj producenci podają które filtry będą kompatybilne z maską a także z pracą. W razie wątpliwości zawsze warto dopytać sprzedawcę. 

Dobór maski jest uzależniony od warunków pracy. Sprawdź, na co jesteś narażony. Zapytaj specjalistę jakie związki mogą przedostać się do twojego organizmu. Przeanalizuj dostępne opcje i dokonaj właściwego wyboru. 

Sprawdź naszą ofertę półmasek ochronnych na www.balticbhp.pl/kategoria-produktu/ochrona-drog-oddechowych/

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili