Tydzień Fachowca # Dzień 1

Zaraz po organizacji dnia malarza, od razu wiedzieliśmy że to nie koniec. Razem z załogą Balticbhp.pl postanowiliśmy stworzyć cyklinczy event - Tydzień Fachowca, który będzie organizowany systematycznie dla poszczególnych grup zawodowych. Po co? By zaciekawić, zapoznać, uświadomić, przekazać odrobinę wiedzy. Do naszego zespołu dołączyły również inne firmy, które zajmują się wyposażeniem dla stolarstwa. Z radością przyjęliśmy również informację o udziale naszego partnera merytorycznego i marketingowego Grupy Prace Wykończeniowe, a także członka naszego Baltic Test Team - Extreme Pro.

Ale do rzeczy...

Maska na stolarni? A po co to komu? Takie odpowiedzi słyszymy często od stolarzy, monterów mebli. No właśnie drodzy stolarze, czy stosujecie w swojej pracy maski ochronne z filtrami gazowymi lub przeciwpyłowymi? Czy warto? Bez naukowych i trudnych chemicznych wyrażeń postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Warto pomyśleć o stosowaniu maski ochronnej już na początku swojej stolarskiej kariery, bo konsekwencje mogą być poważne - nowotwory, astma, alergie.

Z czym macie do czynienia?

Jeśli chodzi o ochronę dróg oddechowych to w pracy stolarza mamy do czynienia z trzema czynnikami ryzyka:

- substancjami chemicznymi,
- pyłami,
-czynnikami biologicznymi.

Substancje chemiczne? Przede wszystkim kleje, lakiery, impregnaty do drewna, żywice, z którymi pracujecie na co dzień mogą doprowadzić do reakcji alergicznych, zatruć, chorób układu oddechowego, pokarmowego, wywoływać choroby nowotworowe. Jak się przed tym chronić? Przede wszystkim dobra wentylacja w miejscu pracy oraz stosowanie półmaski ochronnej wyposażonej w odpowiedni filtr gazowy. Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie, jaki filtr stosować to polecamy kontakt ze specjalistami z Balticbhp.pl którzy pomogą dobrać odpowiedni filtr do warunków w jakich pracujecie. Każdy jednak może spróbować samodzielnie dobrać klasę filtra zaglądając do Karty charakterystyki produktu, z którym pracuje do sekcji 8, gdzie opisane są zalecane środki ochrony indywidualnej.

Pyły? Te już znacznie bardziej oczywiste bo widzialne i wyczuwalne. Znów ryzykujemy reakcjami alergicznymi, zapaleniami zatok oraz płuc, a także dychawicy oskrzelowej (czyli inaczej astmy). Jak się chronić? Znów polecamy stosować maskę ochronną z filtrami przeciwpyłowymi o odpowiedniej gęstości. Biorąc pod uwagę występowanie mikroorganizmów w pyle drewna, najrozsądniejszym jest wybranie filtra przeciwpyłowego klasy P3 o najwyższej dostępnej klasie ochrony przed pyłami. Pamiętajmy, że w pyle drewnianym znajdziemy takie elementy jak grzyby, pleśń, wątrobowce które mogą wywoływać m.in. choroby układu oddechowego oraz nowotwory.

Naturalnie, zawsze zasadność stosowania ochrony dróg oddechowych musi być poprzedzona badaniem na stanowisku pracy NDS'ów czyli tzw. najwyższych dopuszczalnych stężeń na danym stanowisku pracy a interpretacji wyników pomiarów powinien dokonać uprawniony specjalista z zakresu BHP. My jednak uważamy, że tak czy inaczej o swoje zdrowie dobrze jest zadbać we własnym zakresie. Przeciętna maska ochronna do ochrony przed pyłami to koszt około 90 zł brutto. Pytanie czy stać nas na ryzyko utraty zdrowia za kilkadziesiąt złotych?

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili