Jakie są aktualne normy prawne dotyczące odzieży ochronnej na stanowisku pracy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie normy, które należy mieć na uwadze wybierając odzież do pracy.

Aktualne normy prawne dotyczące odzieży ochronnej

Poniżej wymieniliśmy aktualne normy prawne dotyczące odzieży ochronnej na stanowisku pracy.

EN 342 - Odzież ochronna – Zestaw odzieży i wyroby odzieżowe chroniące przed zimnem

EN 343 - Odzież ochronna – Ochrona przed deszczem

EN 469 - Odzież ochronna dla strażaków – Wymagania użytkowe dotyczące odzieży ochronnej przeznaczonej do akcji przeciwpożarowej.

EN 1149-5 - Odzież ochronna – Właściwości elektrostatyczne – Część 5: Wymagania materiałowe i konstrukcyjne

EN 13034 - Odzież chroniąca przed ciekłymi chemikaliami – Wymagania dotyczące odzieży zapewniającej ograniczoną skuteczność ochrony przed ciekłymi chemikaliami (Typ 6 i Typ PB6 odzieży)

EN 14605 - Odzież chroniąca przed ciekłymi chemikaliami – Wymagania dotyczące odzieży ochraniającej całe ciało, z połączeniami nieprzepuszczającymi cieczy w postaci płynnej (Typ 3) lub rozpylonej (Typ 4), łącznie z wyrobami zapewniającymi tylko częściową ochronę ciała (Typy PB[3] i PB[4])

EN ISO 11611 - Odzież ochronna do stosowania podczas spawania i w procesach pokrewnych

EN ISO 11612 - Odzież ochronna – Odzież chroniąca przed czynnikami gorącymi i płomieniem

EN ISO 13688 - Odzież ochronna – Wymagania ogólne

EN ISO 14116 - Odzież ochronna – Ochrona przed czynnikami gorącymi i płomieniem - Materiały, zestawy materiałów i odzież o ograniczonym rozprzestrzenianiu płomienia

EN ISO 20471 - Odzież o intensywnej widzialności – Metody badania i wymagania

IEC 61482-2 - Prace pod napięciem – Odzież ochronna przed zagrożeniami termicznymi spowodowanymi łukiem elektrycznym. Część 1-2: Metody badań. Metoda 2: Określenie klasy ochrony przed łukiem elektrycznym materiałów i odzieży przy zastosowaniu wymuszonego i ukierunkowanego łuku elektrycznego (komora probiercza)

Odzież ochronna specjalistyczna 

Aktualne normy prawne dotyczące odzieży ochronnej dotyczą także  odzieży specjalistycznej, która musi sprostać szczególnym wymaganiom. Więcej o nich dowiesz się poniżej.

Odzież ochronna kwasoodporna

EN 340, EN 13034 - Odzież jest odporna na tarcie klasa 6, rozdzieranie klasa 3, wypychanie klasa 6, dzięki czemu w skuteczny sposób chroni przed rozcieńczonymi kwasami i zasadami, typ 6, kategoria II. Wykorzystuje się ją w środowisku, w którym istnieje ryzyko kontaktu z substancjami żrącymi np. przemysł samochodowy, farmaceutyczny.

Odzież ochronna antyelektrostatyczna

EN 340, EN 1149-1, EN 1149-1, EN 1149-5 - Dzięki swojej strukturze, odzież chroni przed powstawaniem wyładowania iskrowego mogącego spowodować zapłon mieszanki wybuchowej, umożliwiając odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Wykorzystuje się ją w strefach zagrożonych wybuchem 1 i 2 przy występowaniu mieszanin gazów i oparów należących do grupy wybuchowości II A i II B oraz w przemyśle elektronicznym.

Odzież ochronna antyelektrostatyczna i kwasoodporna

EN 340, EN 1149-1, EN 1149-3, EN 1149-5, EN 13034 -Struktura odzieży umożliwia odprowadzanie ładunków elektrostatycznych oraz krótkotrwałym kontaktem z rozcieńczonymi kwasami i zasadami, typ 6, kategoria II.

Odzież ochronna ciepłochronna

EN 340, ENV 342 - Odzież powinna chronić przed zimnem, opadami atmosferycznymi i wiatrem podczas pracy na zewnątrz dzięki zastosowaniu tkaniny wierzchniej-wodoodpornej o niskiej przepuszczalności powietrza, jak i wkładu ocieplającego.

Odzież ochronna dla spawaczy i pracowników w zawodach pokrewnych

EN 340, EN 470-1 - Odzież chroni przed możliwością zapalenia się oraz poparzenia od iskier i rozprysków rozgrzanego metalu dzięki wykonaniu jej z tkaniny z wykończeniem Proban i nici niepalnych do szwów na zewnątrz wyrobu. Wykorzystywana do prac spawalniczych wykonywanych w pozycji stojącej lub kucznej w pomieszczeniach zamkniętych prze cały rok jak i na zewnątrz w porze letniej.

EN 340, EN ISO 11611 - Dzięki wykonaniu odzieży z tkaniny trudnopalnej i nici niepalnych do szwów, ubranie chroni przed rozpryskami stopionego metalu, krótkim kontaktem z płomieniami, promieniowaniem cieplnym podczas spawania łukowego, oraz minimalizuje porażenie prądem.

Odzież ochronna ostrzegawcza

EN 471 - Wykonana jest z materiału o wyróżniającej się i intensywnej barwie oraz elementów odblaskowych. Zobacz ubrania robocze odblaskowe w ofercie Baltic BHP!

Znając aktualne normy prawne dotyczące odzieży ochronnej możesz z łatwością wybrać ubrania robocze dla siebie i swoich pracowników. Właściwie dobrana odzież robocza to nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo na stanowisku pracy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.