- today
- label Poradnik
- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Pasywne przyłbice i tarcze spawalnicze posiadają barwione szkło o odpowiednio dobranym, stałym stopniu przyciemnienia. Pasywne przyłbice spawalnicze należy nałożyć na głowę, opuścić przed zajarzeniem łuku i podnieść po zakończeniu spawania. Tarcze trzeba trzymać w dłoni umieszczając ją przed oczami i twarzą podczas spawania, a po przerwaniu spawania odsunąć na bok. W trakcie używania tarczy niezbędna jest dobra koordynacja ruchów dłoni, aby uniknąć urazu oczu.
Aktywne przyłbice spawalnicze, określane są samościemniającymi, wyposażone są w filtr spawalniczy, który posiada automatyczne zaciemnienie (ADF - Auto Darkening Filter). Po rozpoczęciu spawania filtr automatycznie zwiększa stopień zaciemnienia nie powodując oślepienia. Rozjaśnia się również po wyłączeniu łuku spawalniczego. Bez zdejmowania lub uchylania przyłbicy spawany przedmiot jest widoczny niemal przez cały czas.
Filtr ADF - zasada działania
Podstawowe elementy filtra ADF to wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD i detektory (sensory) łuku. Zasada pracy ekranu LCD przypomina migawkę. Gdy nie ma dopływu energii, ekran jest przezierny. Stan ten nazywa się ogólnie stanem jasnym - zwykle w stopniu zaciemnienia 3 lub 4. Po zajarzeniu łuku sensory wysyłają sygnał elektryczny, która zasila LCD i ekran natychmiast się zaciemnia. Jest to stan ciemny, który może oznaczać pojedynczy stopień zaciemnienia, np. 11 lub zmienne stopnie zaciemnienia np. od 9 do 13 w zależności od nastawy. Po zaniku łuku ekran LCD powraca do stanu jasnego.
Zasilanie filtra ADF odbywa się przeważnie za pomocą ogniw światłoczułych, które pobierają energię światła z łuku elektrycznego. Aby podtrzymać pracę, gdy filtr ADF jest używany po dłuższym okresie bezczynności wyposaża się go również w baterie.
Filtr ADF chroniony przed brudem i uszkodzeniami mechanicznymi za pomocą szybki zewnętrznej i wewnętrznej.
Komentarze (0)