sandaly-robocze-czy-wentylowane-buty.jpg

Sandały robocze czy półbuty wentylowane?

Ponieważ zbliża się sezon na wysokie temperatury postanowiliśmy nakreślić dwa słowa na temat sandałów roboczych, które wiele osób tak często wybiera latem. Czy sandały to na pewno dobry wybór? Jak zawsze odpowiedź brzmi to zależy do czego potrzebujecie ich używać.

Oczywiście, nikt nie twierdzi że sandały robocze nie spełniają swojego zadania, pytanie tylko czy aby na pewno nie można lepiej?

Aktualnie na rynku pojawiło się sporo butów roboczych wykonanych różnorodnych powłok wentylowanych. Modele butów roboczych Albatros wykonane z SafetyNet czyli przewiewnej siatki gwarantującej ochronę stopy oraz bardzo dobrej oddychalności (np. buty Albatros Lift Blue które możecie obejrzeć poniżej).

Dostępne są również modele z oddychającej siatki z materiału Cordura, którą cechuje bardzo dobra elastyczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Możecie wreszcie spotkać modele z siatki poliuretanowej, ale uwaga te model w których łączenie różnych struktur materiałów występuje zaraz za podnoskiem ochronnym, są podatne na uszkodzenia przy pracy na kolanach, przy bardzo częstym kucaniu i klękaniu (poniżej model Romulus Low od Engelbert Strauss).

No tak, ale co ma siatka do sandałów? Otóż, zwróćmy uwagę, że w przypadku sandałów roboczych, zwykle w całej skorupie buta występuje jedno/kilka wycięć wentylujących i co najwyżej drobna perforacja w okolicach palców stóp. W prezentowanych modelach skorupę buta, która zwykle jest skórzana lub ze szczelnego tworzywa, zastąpiono w całości przewiewną siatką. Spójrzmy jak wygląda wentylacja stopy w dwóch modelach marki Base Protection.

Jak widać, model po lewej stronie w całości jest wykonany z przewiewnego materiału. Jedynie pięta jest zabudowana i w tym miejscu wentylacji brak. Drugą istotną kwestią jest komfort i bezpieczeństwo stopy. W przypadku sandałów, duże otwory wentylacyjne mogą łatwo zafundować nam np. gwoździa lub wkręt w bucie. Takie ryzyko nie występuje w przypadku siatki, ponieważ jej oczka są drobne i poza pyłem i na prawdę drobnymi opiłkami nie pozwalają na przedostanie się czegokolwiek do środka buta. Naturalnie, nie polecamy takich butów do pracy w błocie, na budowie, czy też w miejscach gdzie potrzebna jest solidna ochrona wierzchniej części stopy.

Pamiętajmy również o dwóch dodatkowych elementach, bez których nie może być mowy o wygodzie i komforcie w pracy w lecie. Skarpetka oraz wkładka do butów - skarpetka oczywiście z materiałów technicznych (nylon, spandex, poliester), wkładka natomiast koniecznie perforowana i wyposażona w kanaliki powietrzne dla poprawienia cyrkulacji powietrza wewnątrz buta.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.