Obuwie robocze możemy podzielić na różne klasy. Wybór tej jednej, odpowiedniej dla Ciebie lub Twoich pracowników wcale nie jest taki prosty. Dlatego zanim złożysz zamówienie w sklepie z butami roboczymi, to zachęcamy Cię do zapoznania się z normami oraz ze stosowanymi powszechnie symbolami. Wybranie takiego obuwia roboczego, które zapewni bezpieczeństwo stopom, jest zależny przede wszystkim od miejsca, w którym pracujesz, oraz od zagrożeń, które w nim na Ciebie czekają. Dlatego podjęliśmy się tego wyzwania i omówimy poszczególne klasy butów roboczych, ale nie będziemy Cię namawiać do zakupu konkretnego modelu. Doskonale rozumiemy, że każdy ma trochę odmienne potrzeby, dlatego w Baltic BHP znajdziesz buty robocze do wszelkich prac.

Buty robocze jakiej klasy wybrać?

Bez względu na ich przeznaczenie, buty BHP muszą zapewnić Ci odpowiedni poziom ochrony na miejscu pracy. Dodatkowo ich zadaniem jest posiadanie wymaganych przez polskie prawo atestów. Zwróć uwagę również na to, aby wybrane przez Ciebie buty ochronne były wyprodukowane z wytrzymałych materiałów. Tylko to będzie gwarancją długiej żywotności produktu. Ogólnie rzecz biorąc buty robocze możemy podzielić na: bezpieczne (S), buty ochronne (P) oraz zawodowe (O). Obuwie ochronne rzadko można spotkać dzisiaj w sklepach z odzieżą roboczą. Coraz częściej sklepy internetowe oferują buty bezpieczne, które będą dawały gwarancję podwyższonej ochrony.

Czym jest klasa S ochrony obuwia roboczego?

Może zacznijmy od obuwia roboczego bezpiecznego. Ma ono klasę S. Musi spełniać normę EN ISO 20345. Podnosek w tych butach wytrzymuje uderzenie z energią 200 J i zgniecenie do 15 kN. Te buty ochronne są gwarancją wysokiego poziomu ochrony. Warto stosować takie buty robocze we wszystkich tych miejscach pracy, w których stopy są narażone na przebicie, przecięcie albo przygniecenie przez spadające przedmioty. Mamy tutaj na myśli między innymi: budowy, magazyny, hale produkcyjne, fabryki oraz warsztaty. Takiego typu obuwie znajdziesz w naszym sklepie z butami roboczymi Baltic BHP. Po literze "S" występują dalsze oznaczenia, które określają jaka dokładnie jest klasa ochrony obuwia. Na pewno znasz modele S1, S2, S3. Oprócz tego w klasyfikacji obuwia są stosowane różnego rodzaju symbole i piktogramy, które informują o dodatkowych cechach butów - może to być wkładka antyprzebiciowa (P), właściwości antyelektrostatyczne (A), izolacja spodu od zimna (CI) i wiele innych, m.in. dotyczących właściwości podeszwy. Wszystkie rodzaje klas ochrony i ich właściwości przedstawimy już wkrótce!

Jakie cechy ma obuwie robocze zawodowe?

Obuwie zawodowe ma klasę O. Spełnia ono normę EN ISO 20347. Stosuje się je w tych miejscach pracy, w których buty pracownika mogą się zabrudzić lub uszkodzić. Gwarantują one ochronę na podstawowym poziomie. Chronią między innymi przed urazami mechanicznymi. Jednocześnie musimy tutaj podkreślić, że nie zapewniają one skutecznej ochrony palców przed uderzeniem, ściskaniem, oraz przebiciem. Buty zawodowe stosuje się przede wszystkim w branży medycznej, w policji, wojsku, leśnictwie oraz turystyce. Zazwyczaj noszą je pracownicy GOPR oraz przewodnicy górscy.

Czy lepiej wybrać buty robocze S1 czy S3?

Buty robocze S1 to obuwie bezpieczne z podnoskiem kompozytowym lub metalowym. Spełnia ono normę EN ISO 20345. Buty S1P są stosowane w przemyśle, rzemiośle i logistyce. Zapewniają one ochronę na wysokim poziomie. Mają podnosek, zamknięty obszar pięty, często są antystatyczne i pochłaniają energię przy pięcie. Gwarantują dodatkową ochronę przed przebiciem, o czym mówi symbol "P". Natomiast butu robocze S3 mają podnosek kompozytowy lub metalowy oraz podeszwę odporną na przebicie, a w dodatku są wodoodporne. Są odpowiednie do pracy na zewnątrz, na przykład na budowie. Mają zamknięty obszar pięty, często są antystatyczne, pochłaniają energię w zakresie pięty. Mają podeszwę odporną na działanie benzyny i olejów. Ich podeszwa jest wyrzeźbiona i odporna na przebicie. Najczęściej pojawia się wątpliwość czy wybrać buty robocze S1P czy S3 - kiedy wiesz, że potrzebujesz butów z podnoskiem oraz wkładką antyprzebiciową. W takim wypadku radzimy po pierwsze upewnić się co do wymagań w miejscu pracy, a po drugie przemyśleć, czy potrzebujesz butów do pracy w trudnych warunkach? Czy muszą to być buty wodoodporne lub z membraną? Jeśli nie - często lepszym wyborem będą buty S1P, które mogą mieć podobne właściwości ochronne, a będą dużo bardziej oddychające. Wszystko dlatego, że nie muszą spełniać wymogu odporności na przemakanie.

Podziel się tym postem

Produkty powiązane

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili