Półbuty robocze z podnoskiem bardzo dobrze chronią przednią część stopy przed kontuzjami, pokaleczeniem, czy zgnieceniem. Takie półbuty męskie BHP bardzo często są wykorzystywane między innymi jako buty do pracy w magazynie, czy na budowie. Różnią się między sobą głównie materiałami, z jakich tworzone są podnoski oraz klasą ochrony. Buty robocze z podnoskiem mogą nosić nawet osoby z szeroką stopą. Jest to tylko kwestia dopasowania odpowiedniego rozmiaru.

Obuwie ochronne z podnoskiem metalowym czy kompozytowym?

Nowoczesne półbuty robocze mogą mieć podnoski aluminiowe, stalowe lub kompozytowe. Te ostatnie czasami nazywa się również polimerowymi. Bywa również, że do produkcji podnosków w obuwiu ochronnym jest wykorzystywane włókno szklane. Podnoski kompozytowe w butach skórzanych roboczych są trwałe i bezpieczne. Podobnie jak podnoski aluminiowe, będą lżejsze od tych ze stali. Jest to dobra wiadomość dla tych pracowników i pracodawców, którzy poszukują półbutów do pracy o bardzo niskiej wadze.

Warto wspomnieć również o tym, że buty robocze męskie z podnoskami charakteryzują się dobrą izolacją termiczną w zimnym środowisku. Warto je zakładać w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ skutecznie ochronią stopę przed wychłodzeniem, zwłaszcza gdy pracujesz w pozycji klęczącej i czubki butów mają stały kontakt z podłożem. Jeśli nie lubisz pracować w trzewikach roboczych, do pracy w pomieszczeniach możesz wciąż stosować półbuty robocze, na przykład takie, które oprócz podnoska mają na czubku nakładaną warstwę gumy.

Podnosek w nowoczesnych butach do pracy produkowany jest najczęściej z materiałów polimerowych. Zazwyczaj są one łączone ze wspomnianym już wcześniej włóknem szklanym. To wszystko powoduje, że półbuty robocze z podnoskiem kompozytowym wykazują większą zdolność do pochłaniania energii w porównaniu z podnoskami stalowymi. W praktyce oznacza to, że lepiej absorbują energię i co za tym idzie, w czasie uderzenia odkształcają się i powracają do pierwotnego kształtu. Wszystko to sprawia, że stopy są bezpieczne w takim obuwiu ochronnym.

Buty robocze z cholewką z tkaniny, z mikrofibry, czy skórzaną?

Buty robocze z podnoskiem wykonane z tkaniny, inaczej nazywane tekstylnymi, nie są wodoodporne, o ile nie są w odpowiedni sposób zaipregnowane lub wyposażone w membranę. To nie są buty ochronne nadające się na jesień, czy na zimę. Za to są dobrym wyborem na wiosnę i lato, ponieważ charakteryzują się lekkością i przewiewnością. Mają również całkiem dobrą wytrzymałość. Do lżejszych prac tego rodzaju półbuty robocze z siatki sprawdzają się doskonale.

Kolejnym materiałem, z którego często produkuje się obuwie ochronne z podnoskami, jest mikrofibra. To materiał od niedawna stosowany w obuwiu roboczym, ale jak się okazuje - sprawdza się doskonale, a przy tym ma korzystny stosunek jakości do ceny. Wyróżnia się ona tym, że składa się z mieszanki bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Niestety nie jest całkowicie wodoodporna, choć jak wiadomo - przy klasie ochrony S3 musi cechować się odpornością na przemakanie. Cholewki z mikrofibry są wytrzymałe, oddychające i czasem aż do złudzenia przypominają miękką skórę naturalną. Przy wyborze takich półbutów zwróć uwagę na klasę ochrony i to, czy są wyposażone w membranę. 

Skoro jesteśmy już przy skórze, to ostatnie warte wspomnienia są buty skórzane robocze. Są w pewnym stopniu wodoodporne (aby zwiększyć ten parametr, można je dodatkowo zaimpregnować) i bardzo trwałe, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Skórzane półbuty robocze są rzadziej wybierane, ponieważ najczęściej ze skóry wybiera się buty robocze zimowe. Mimo to producenci pamiętają o użytkownikach półbutów, którzy preferują skórę naturalną. Takie półbuty męskie do pracy będą trwałe i solidne.

Tradycyjne sznurowadła czy buty z systemem BOA?

System BOA jest z pewnością o wiele wygodniejszy niż tradycyjne sznurówki. Dzięki niemu but jest stabilny i bardzo dobrze przylega do stopy przez cały dzień. System BOA jest również gwarancją, że krążenie w stopach nie jest ograniczone. Wiązanie BOA składa się z regulowanego pokrętła, mocnego i lekkiego sznurowadła oraz niepowodujących tarcia zaczepów. Ma on wielu fanów, którzy testując buty robocze z BOA nie chcą wracać do tradycyjnych sznurowadeł. Warto wspomnieć, że brak BOA nie powinien jednak dyskwalifikować półbutów roboczych, jeśli spełniają one inne Twoje wymogi. Oprócz tego większość modeli półbutów w niższej cenie jest wyposażona w zwykłe sznurówki, ponieważ samo specjalistyczne wiązanie mogłoby znacząco podnieść koszt produkcji butów roboczych. 

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili