Jakie wkładki do butów roboczych wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy kto po cały dniu stania na nogach w pracy chce dosłownie pozbyć się swoich nóg. Wybór wcale nie jest łatwy ponieważ świadomość funkcji jakie pełnią w całym systemie ubioru roboczego wkładki jest bardzo niska. Jak wygląda wkładka każdy wie, kawałek materiału, pianki, żelu który umieszczamy w bucie i niby ma nam pomagać w przemieszczaniu się. Warto zastanowić się w ogóle, dlaczego nosimy wkładki, jakie są ich zadania i jakie konsekwencji wynikają z nieodpowiedniego ich doboru.

Jedne wkładki na całe życie? A przecież mamy tylko jeden zestaw stawów

Nie bez powodu biegacze i sportowcy poświęcają masę uwagi odpowiedniemu doborowi wkładek do butów. Na stopach, a więc również na wkładkach opiera się cały nasz układ kostny. Jeśli więc Twoja stopa źle układa się w bucie to prawdopodobnie, cała Twoja sylwetka będzie zniekształcona i zakończy się to bólem stawów i kręgosłupa. A jak wiadomo te mamy po jednym na całe życie. W butach roboczych co prawda nikt nie biega. Za to zazwyczaj bardzo dużo w nich chodzimy czasami nawet po kilkanaście godzin. A co dopiero w pracy stojącej np. praca przy taśmie montażowej. Trzeba też zwrócić uwagę na swoją wagę, która może również mieć wpływ na obciążenie Twoich stawów. Pamiętaj też, że Twoje stopy mogą bardzo długo nie wykazywać żadnych symptomów bólowych, jednak przypomnij sobie czy po ciężkim dniu w pracy nie bolały Cię biodra czy kolana?

jakie-wkladki-do-butow-roboczych.jpg

Wkładki w obuwiu roboczym i ich zadanie

Wkładki mają więc za zadanie (razem z odpowiednią podeszwą butów), absorbować energię powstającą podczas chodzenia i przemieszczania się podczas pracy. Materiałem amortyzującym mogą tu być wszelkiego rodzaju pianki syntetyczne (EVA), żel lub mieszanka tych rozwiązań. Wkładki do butów roboczych mogą być również wyposażone w tzw. shock aborber czyli dodatkowy pochłaniacz energii. W zakresie amortyzacji, bardzo dobrze radzą sobie szczególnie wkładki:

  • Base Protection Dry'n Air wykonane z pochłaniającego energię żelu z absorberem energii pod piętą,
  • Solid Gear SG SG20002 z technologią Poron, która pochłania do 90% energii powstającej podczas chodzenia,
  • Reebok Memory Tech Massage wykonane z miękkiej pianki z wypustkami masującymi, która ma za zadanie relaksować stopy podczas użytkowania,  

Szukanie dziury w całym - czyli po co Ci perforacja wkładki

jeśli szukasz wkładki do butów roboczych to z pewnością szukaj takiej, która ma perforacje. Dlaczego? Ponieważ perforacja ma za zadanie odprowadzić wilgoć z Twojej stopy pod wkładkę buta i ta wilgoć nawet jeśli pojawi się w bucie, ma właśnie zostać pod wkładką. Daleko od Twojej stopy. Nie ma butów w których nogi się nie pocą, nie ma też nóg które się nie pocą, ale możesz skonstruować sobie dobry system, który zapobiega odparzeniom stóp i zapewni Ci komfort nawet podczas wielogodzinnego chodzenia czy stania.

Ile trzeba wydać na dobre wkładki do butów roboczych?

To pytanie na które odpowiedzieć możesz sobie tylko wówczas, gdy odpowiesz sobie na pytanie "ile wart jest mój komfort, ile warte jest moje zdrowie, ile warta jest moja sprawność fizyczna". Ceny wkładek do butów roboczych zaczynają się od około 40 zł i kończą na kwotach 100 - 150 zł. Naszym zdaniem warto jest przede wszystkim zbadać swoje potrzeby, zastanowić się nad warunkami w pracy:

  • jak dużo chodzę, czy więcej stoję?
  • czy pracuje w wysokiej temperaturze? Czy są zmienne warunki pogodowe?
  • jak dobrą amortyzację mają moje buty?
  • czy mam jakieś schorzenia stóp albo stawów?
  • jaka jest moja technika chodzenia? Czy występują u mnie takie zjawiska jak pronacja stopy? (czy stopa nadmiernie rotuje)

Co ile wymieniać wkładki w butach roboczych?

W wariancie optymistycznym, czyli takim gdy w ogóle nie ograniczamy środków finansowych, zalecamy by wymienić je co 2-3 miesiące. Oczywiście zależnie od zużycia mechanicznego. Pamiętajmy też, że wkładki pochłaniają dużą część wilgoci powstającej w bucie. Dlatego również ze względów higienicznych warto wymieniać je jak najczęściej.

Przy okazji zobacz nasz górski test wkładek Base Protection umieszczony na naszej grupie na Facebooku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.