- today
- label Poradnik
- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Poniższa klasyfikacja odzieży ochronnej uwzględnia różne rodzaje ubrań roboczych stosowanych w zależności od wymagań na stanowisku pracy. Zapoznaj się z naszym artykułem i zadbaj o swoje bezpieczeństwo w profesjonalnej odzieży ochronnej.
Odzież ochronna gazoszczelna
Pierwszym z rodzajów odzieży, jaki uwzględnia klasyfikacja odzieży ochronnej to odzież ochronna gazoszczelna. Skutecznej ochronie przed chemikaliami w formie gazów służą ubrania gazoszczelne ( kombinezon z butami, zapinany gazoszczelnym zamkiem błyskawicznym oraz rękawice przytwierdzone do rękawów kombinezonu specjalnymi, szczelnymi obejmami) w połączeniu z izolującym sprzętem ochrony układu oddechowego.
Zgodnie z normą EN 943-1 wyróżnia się następujące typy odzieży gazoszczelnej:
- typ 1 - odzież zabezpieczająca cały organizm, posiadająca cechy gazoszczelności – spełniająca wymagania testu szczelności wg EN 464,
- typ 1a - odzież z aparatem powietrznym noszonym wewnątrz kombinezonu,
- typ 1b - odzież z aparatem powietrznym noszonym na zewnątrz kombinezonu,
- typ 1c - odzież z zasilaniem w powietrze do oddychania dostarczanym z zewnętrznej linii sprężonego powietrza,
- typ 2 - odzież zabezpieczająca cały organizm, nie spełniająca wymagań testu szczelności wg EN 464, w której zabezpieczenie przed wnikaniem niebezpiecznych substancji realizowane jest poprzez nadciśnienie wewnątrz kombinezonu.
Odzież chroniąca przed pyłami
Odzież pyłoszczelną stosuje się w przypadkach, gdy pracownik ma kontakt z pyłem nietoksycznymi. Ten rodzaj odzieży tworzony jest z tkanin o specjalnych splotach, charakteryzujących się wystarczającą pyłoszczelnością przy jednoczesnej możliwości przepuszczania powietrza w ograniczonym zakresie, najczęściej wytwarzana z włókniny polipropylenowej powlekanej typu Tyvek. Odzież pyłoszczelną zaliczamy do 5 typu odzieży chemoochronnej. Warto przy tym wspomnieć, w przypadku ochrony przed działaniami pyłów toksycznych, odzież powinna spełniać wskazania zawarte w normie EN 13982-1.
Odzież chroniąca przed chemikaliami w stanie ciekłym
Odzież chroniąca przed opryskaniem cieczą – typ 6 - wykonana z tkanin i włókien impregnowanych, chroni przed krótkotrwałym i mało intensywnym kontaktem z ciekłymi substancjami chemicznymi. Parametrem charakteryzującym ten rodzaj odzieży ochronnej jest wskaźnik niezwilżalności i wskaźnik przesiąkliwości.
Odzież chroniąca przed rozpyloną cieczą – typ 4 - wykonana z materiałów powlekanych tworzywami sztucznymi, dzięki czemu jest niezwykle szczelna na przesiąkanie rozpylonych cieczy.
Odzież chroniąca przed strumieniem cieczy – typ 3 - wykonana z materiałów powlekanych tworzywami sztucznymi z tym zastrzeżeniem, ze powinny one być specjalnie dopasowane do zminimalizowania ryzyka przecieku pod wpływem natrysku cieczą pod ciśnieniem.
Dobór odzieży chroniącej przed czynnikami chemicznymi
Klasyfikacja odzieży ochronnej wskazuje konieczne do stosowania rodzaje ubrań roboczych, jednak istotne jest także należyte z nich korzystanie. Niezbędną czynnością jest próba podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie lub ograniczenie przyczyn zagrożenia, gdy to nie daje efektu stosuje się odzież chemoochronną, jak i inne ŚOI. Pierwszym krokiem jest identyfikacja substancji chemicznej, jej rodzaju czy postaci występowania, dzięki czemu będziemy mogli dokonać wyboru typu ubrania wg w/w norm CE (typ od 1 do 6). Następnie warto mieć na uwadze inne zagrożenia tj. wysoka temperatura, gorące odpryski, atmosfera wybuchowa, promieniowanie albo ostre krawędzie. Należy pamiętać także o intensywność działania substancji chemicznej, dzięki czemu będziemy w stanie zakwalifikować odzież odpowiednio do typu 6, 4 lub 3 wg w/w norm CE oraz o określeniu stężenia i toksyczność substancji chemicznej, oraz parametrze związanym z czasem przebicia. Własności chemoochronne odzieży będą zachowane jedynie w przypadku odpowiedniego dobrania ich pod kontem potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Pamiętaj o pozostałym sprzęcie chroniącym przed chemikaliami - ochrona dróg oddechowych, rękawice chemooodporne, osłony twarzy i oczu, czy o tzw. częściowej ochronie ciała, np. płaszcze laboratoryjne, fartuchy przednie, rękawy ochronne, spodnie „ogrodniczki”, kaptury. (Oznaczenie dodatkowe "PB").
Bezpieczny czas pracy w odzieży chroniącej przed substancjami chemicznymi
Podczas pracy w szczelnej odzieży ochronnej wydzielane jest przez organizm pracownika ciepło, które przez brak możliwości przekazania go w całości do otoczenia powoduje jego kumulację pod barierą ochronną. Prowadzi to w rezultacie do wzrostu temperatury ciała człowieka, a intensywne wydzielanie potu powoduje wzrost wilgotności mikroklimatu pod odzieżą. Obciąża to organizm pracownika, a w szczególności jego układ sercowo-naczyniowy. W związku z tym konieczna jest odpowiednia organizacja pracy uwzględniająca przerwy konieczne dla odnowy organizmu. W celu zmniejszenia dyskomfortu pracy w barierowej odzieży ochronnej należy stosować pod nią specjalną bieliznę podbarierową wykonaną z dzianin dwuwarstwowych. Bezpośrednio na bieliznę należy wkładać ubrania, które uwzględnia klasyfikacja odzieży ochronnej.
Powyższa klasyfikacja odzieży ochronnej będzie doskonałą wskazówką do zaopatrzenia się w profesjonalną odzież roboczą. Zobacz nasze propozycje z kategorii odzież robocza i wybierz modele dla siebie!
Komentarze (0)