- today
- label Poradnik
- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Podnosek - wszystko co musisz o nim wiedzieć
Podnosek to element, które właściwie zalicza poszczególne buty do gamy obuwia ochronnego. Bez butów wyposażonych w nosek nie można podjąć się dużej części prac. Dlaczego są tak ważne? Jakie mamy jego rodzaje? Czym się różnią?
Misja podstawowa: ochrona
Podnosek jest elementem buta znajdujący się na jego przednim końcu. Umiejscowiony jest zaraz pod materiałowym wykończeniem. Jego podstawowe zadanie to ochrona palców przed następstwem nieszczęśliwego wypadku, mogącego poważnie zranić przednią część stopy. Z pierwszymi butami zawierającymi nosek można było się spotkać już w I połowie XX w., gdy po latach rewolucji przemysłowej i masowej industrializacji zaczęto zapewniać pracownikom ochronę. Ktoś może powiedzieć - “no tak, ale przecież to tylko kawałek blachy, który nie uchroni mnie cudownie przed zmiażdżeniem stopy, a tylko uwiera w palcach”. To fakt, że w niektórych przypadkach komfort może być ograniczony. Jednak najlepsi producenci obuwia znani są z tego, że dbają o każdy możliwy detal produktu. Dlatego nosząc produkty najlepszych marek nie musisz obawiać się braku wygody. No i przede wszystkim - ten “kawałek blachy” to realna ochrona. Każde obuwie posiadające podnosek musi spełnić szereg norm (dla freaków: są to np. DIN EN 12568, EN ISO 20345, EN ISO 20346), które określają jaką energię muszą absorbować i jaki ciężar mają za zadanie wytrzymać. Podnoski dzielimy według tworzywa, z którego są wykonane. Na rynku najczęściej spotkamy się z obuwiem posiadającym podnosek stalowy, bądź kompozytowy.
Podnosek stalowy
To popularniejszy model noska stosowanego w obuwiu roboczym. Ze względu na to, że stal jest dość grubym tworzywem, buty nie wymagają użycia dużej ilości materiału do obszycia - dzięki temu but wydaje się być węższy i nie wygląda jak wielki, kłapiący bucior. Łatwiej jest im spełnić wszystkie normy, dlatego też przekłada się to na cenę - podobne do siebie modele butów będą tańsze, jeśli będą posiadać podnosek stalowy. Zgodnie z prawem, stalowy podnosek musi być odporny na korozję. Łatwo jest też rozpoznać kiedy takie buty należy już wymienić - podczas ekstremalnych zagrożeń podnosek się odkształca, co jest sygnałem, żeby zaopatrzyć się w nową parę butów. Takowe noski mają też swoje wady - powodują, że but jest cięższy a także przewodzą chłód. Dlatego przy dłuższym przebywaniu na zewnątrz komfort termiczny będzie po prostu niższy - będzie chłodniej w palce. Dodatkowo buty wyposażone w stalowy podnosek nie będą nadawać się do niektórych prac (np. związanych z energią elektryczną).
Podnosek kompozytowy
Słowo “kompozyt” wskazuje, że do stworzenia podnoska zostały użyte różne materiały. Najczęściej są to polimery, poliestry i włókno szklane. Te materiały wpływają na to, że cały but jest lżejszy, co podwyższa ich komfort. Kompozytowe podnoski mają świetną absorpcję energii, wiele z nich po odkształceniu się wraca do początkowej formy. Takie buty nie magazynują zimna, dlatego temperatura pozostaje stabilna. W praktyce - nie jest zimno w palce. Brak jakichkolwiek elementów stalowych, pozwala na pracę w miejscach, gdzie występują czujniki i detektory metalu. Oczywiście takie buty mają swoje wady - zazwyczaj są nieco droższe i szersze - aby spełnić wszystkie normy, należy użyć większej warstwy tworzywa, dlatego buty często są “grubsze”.
Buty bez podnoska
Istnieje także grupa butów roboczych, które nie posiadają podnoska - to buty, które są do prac w których nie jesteśmy narażeni na urazy mechaniczne. Prawo określa je jako tzw. “buty zawodowe”. Producenci kładą w nich nacisk przede wszystkim na stylowość i jakość tworzyw, z których są wykonane.
Aby dobrać buty z odpowiednim podnoskiem, przeanalizuj swoją pracę i przemyśl na czym zależy ci najbardziej (cena, wygoda, waga) - bo o ochronę martwić się już nie musisz. Na www.balticbhp.pl znajdziesz szeroką ofertę obuwia posiadającego podnoski stalowe i kompozytowe od najlepszych światowych producentów, takich jak Engelbert Strauss, Albatros czy Base Protection.
Komentarze (0)