- today
- label Poradnik
- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Od dłuższego czasu bluzy polarowe triumfują na rynku odzieży ocieplającej. Co stoi za tym sukcesem? Czy kupno polaru to dobra inwestycja? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Garść historii i teorii
Polar został opracowany w 1979 roku w amerykańskim przedsiębiorstwie Malden Mills. Firma ta stworzyła materiał Polartec, od którego wzięły nazwę wszystkie późniejsze wyroby. Celem przedsiębiorstwa było stworzenie tworzywa, które będzie ciepłe i zarazem lekkie - miało ono kontrastować z grubą wełną, a jednocześnie spełniać jej właściwości. Stworzony polar dodatkowo został wzbogacony o właściwości hydrofobowe. Rozwój technologiczny spowodował rozszerzenie cech - teraz na rynku możemy spotkać polary o różnej grubości, jakości czy możliwościach (wiatroodporność, odparowanie potu, szybkie wysychanie itp.).
Polar jest wykonany głównie z tworzyw sztucznych - głównie PET (jednego z poliestrów). Często przy konkretnych modelach możemy natrafić na oznaczenia “100”, “200” czy “300”. Jest to gramatura materiału. Na przykład, jeśli na metce znajdziemy informację “Polar 100”, oznacza to, że 1 metr kwadratowy materiału waży 100 gramów.
Czy warto?
Polar to dobry wybór, jeżeli potrzebujemy ocieplenia w pracy. Jego dzianinowa konstrukcja i jakość materiału pozwala na magazynowanie ciepła. Zazwyczaj polary są przyjemne w dotyku, co uprzyjemnia korzystanie. Właściwości hydrofobowe powodują, że nie musimy martwić się o przemakanie. Co ważne - po kontakcie z wodą, polary nie tracą swoich właściwości - nadal są odporne na wodę. Polary posiadające dodatkowe właściwości jeszcze bardziej przekonują do zakupu - i słusznie. Wyzwania, jakie przynosi praca w różnorakich warunkach powoduje, iż należy skupić się na komforcie i zdrowiu. A jak już zapewne zdążyłeś się przekonać - kilkanaście warstw grubej odzieży wygody nie zapewnia. Dlatego inwestycja we względnie cienki polar, który zapewni te same właściwości, to dobra decyzja. Dodatkowo, nie zużywa się on szybko - przy odpowiedniej konserwacji może posłużyć przez długi czas.
Jaki polar wybrać?
Przy zakupie, warto spojrzeć na coś więcej niż właściwości - te są bardzo podobne w większości modeli. Dlatego robiąc zakupy, zwróć uwagę na to, co dany polar oferuje ci poza wyżej wymienionymi cechami. Małe detale potrafią zrobić dużą różnice. Przykład? Kieszenie. NIby rzecz oczywista, a jednak nie zawsze możemy je znaleźć. A wszyscy wiemy, jakie są przydatne. Podobnie jest ze ściągaczami, które nie pozwalają przedostać się zimnemu powietrzu pod ubranie. Szybka analiza rynku pozwoli ci dokonać najlepszego wyboru.
Sprawdź szeroką ofertę polarów na https://balticbhp.pl/.
Komentarze (0)