Czy spodenki robocze mogą stanowić odzież roboczą?

Często widzimy takie zapytania na naszych grupach dyskusyjnych. Dziś jak zwykle krótko i bez prawniczej komplikacji odpowiadamy Wam no to popularne pytanie. W Polsce, jak i w większości krajów europejskich, istnieją przepisy regulujące kwestię bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z wymogów, których muszą przestrzegać pracodawcy, jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego ubrania roboczego. Wśród elementów odzieży roboczej znajdują się również spodenki robocze. Czy jednak ich stosowanie jest zgodne z polskim prawem?

Krótkie spodenki a przepisy bhp - co mówi prawo?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z nim, odzież robocza powinna zapewniać ochronę przed szkodliwymi czynnikami występującymi w środowisku pracy, takimi jak ciecze, substancje chemiczne, wysoka temperatura, czy też zimno. Oprócz tego, odzież robocza powinna być odpowiednio dopasowana do sylwetki pracownika, zapewniać wygodę oraz umożliwiać swobodne poruszanie się. Pojęcie odzieży roboczej jest więc o wiele szersze niż pojęcie odzieży ochronnej. 

Czy zatem krótkie spodenki robocze spełniają te wymagania? Odpowiedź brzmi: tak. Spodenki robocze są często wykorzystywane w branżach, takich jak budowlanka, przemysł, czy też gastronomia. Przecież zupełnie nie dziwi nikogo pracownik w krótkich spodenkach na budowie i z pewnością nie jest to naruszenie przepisów bhp dotyczących odzieży roboczej. Myślę, że wielu z Was nie wyobraża sobie letniego dnia na budowie bez spodenek roboczych Snickers 6141. Zapewniają one ochronę przed zabrudzeniem, otarciami, pyłem, czy też niewielkimi urazami, na które jesteście narażeni podczas pracy. Spodenki muszą być oczywiście wykonane z odpowiedniego materiału zapewniającego ochronę przed tymi zagrożeniami które podaliśmy wyżej. Raczej nie nazywalibyśmy więc odzieżą roboczą spodenek sportowych ;). 

Oczywiście, poza ubraniami roboczymi pracodawca powinien ponadto zapewnić pracownikom odpowiednie buty ochronne, rękawice ochronne, kurtki, czy też kaski, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Przepisy swoje a duże zlecenia swoje

Pamiętajcie jednak, przepisy dotyczące odzieży roboczej to jedno, ale jest też masa innych przepisów bhp regulujących jakie środki ochrony należy zapewnić pracownikowi. Do prac wymagających np. ochrony przed odpryskami gorącego metalu pracownikowi należ zapewnić odzież ochronną a nie tylko odzież roboczą. Kolejną sprawą są wewnętrzne regulacje bezpieczeństwa wprowadzone przez Twojego zleceniodawcę. Jeśli w ogólnych warunkach umowy zastrzega on, że wszyscy wykonawcy i podwykonawcy mają pracować w długich spodniach, to podpisując umowę o wykonanie prac zgadzasz się na te warunki i musisz ich przestrzegać. 

Podsumowując, spodenki robocze zgodnie z polskim prawem mogą stanowić element odzieży roboczej, pod warunkiem, że zapewniają ochronę przed szkodliwymi czynnikami występującymi w środowisku pracy i są wykonane z odpowiedniego materiału. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom odpowiednie ubranie robocze, które zapewni im bezpieczeństwo i wygodę podczas pracy.

Podziel się tym postem

Produkty powiązane

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili