Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy swoim pracownikom. Do jego zadań należy również przeprowadzenie odpowiednich wstępnych i okresowych szkoleń z zakresu BHP. Każdy pracownik bez względu na charakter wykonywanej pracy musi bezwzględnie przestrzegać zasad BHP, aby mógł bezpiecznie realizować przydzielone mu zadania. Zatem nie wystarczy tylko, że pracownik posiada profesjonalny ubiór i buty robocze - musi on także znać obowiązujące zasady i przepisy.

Kiedy zrobić wstępnie szkolenie BHP?

Szkolenie wstępne musi się odbyć w dniu przyjęcia pracownika do pracy. Jest ono podzielone na instruktaż ogólny i stanowiskowy. Instruktaż ogólny polega na zapoznaniu pracownika z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w danym przedsiębiorstwie. Natomiast instruktaż stanowiskowy to przekazanie pracownikowi zasad BHP i informacji o możliwych zagrożeniach na danym stanowisku pracy. Z uwagi na trwającą obecnie pandemię koronawirusa instruktaż ogólny może zostać przeprowadzony w formie on-line. Natomiast instruktaż stanowiskowy raczej powinien być wykonany stacjonarnie.

Dlaczego szkolenie BHP jest ważne?

Szkolenia BHP są bardzo ważne w codziennej pracy, ponieważ uświadamiają one zarówno pracodawcom, jak i pracownikom o niebezpieczeństwach, jakie mogą się pojawiać podczas realizowania zwykłych obowiązków zawodowych. Czy szkolenie BHP jest obowiązkowe? Tak, zgodnie z prawem polskim szkolenia BHP są obowiązkowe. Brak szkolenia może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami dla pracodawcy. Jakie szkolenia BHP można wykonać? Szkolenia BHP dzielą się na szkolenia wstępne oraz okresowe. Szkolenie wstępne BHP to inaczej szkolenie BHP do pracy. Muszą się na nie stawić nowozatrudnieni pracownicy, studenci odbywający praktyki oraz uczniowie szkół technicznych. Natomiast szkolenie okresowe ma na celu utrwalenie zdobytej wcześniej przez pracownika wiedzy.

Ile jest ważne szkolenie BHP?

To zależy od rodzaju szkolenia z zakresu BHP. Szkolenia okresowe dla robotników są ważne przez 3 lata. Natomiast dla pracowników administracyjno-biurowych i pozostałych szkolenie okresowe BHP jest ważne przez 5 lat. Okres 5 lat obowiązuje również dla pracodawców i osób kierujących pracownikami, pracowników inżynieryjno-technicznych, pracowników służby BHP, specjalistów ds. BHP. Jednak zmienne są tutaj okresy, w których musi zostać przeprowadzone pierwsze szkolenie BHP (średnio od 6 do 12 miesięcy). Zanim zdecydujesz się na szkolenie BHP, to najpierw zastanów się nad tym, gdzie je zrobić. Możesz oczywiście przeprowadzić je w zakładzie pracy, jeżeli masz do tego odpowiednie warunki i dostateczną ilość miejsca. Kolejnym pomysłem jest zorganizowanie szkolenia z zakresu BHP w firmie specjalizującej się w takich kursach. Wtedy będziesz miał zapewnioną salę i przestrzeń dla Twoich pracowników. Optymalnym wyborem, jeżeli chodzi o szkolenia BHP jest oczywiście centrum szkoleniowe. Najlepiej takie, które jest dobrze skomunikowane z różnymi dzielnicami miasta.

Kto robi szkolenia okresowe BHP?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku określono, iż szkolenie BHP okresowe prowadzić może jednostka organizacyjna, która prowadzi działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W ostateczności może to być pracodawca, ale musi mieć ukończony kurs dla pracodawców pełniących zadania służby BHP. Jak wygląda szkolenie BHP? Bardzo popularną formą jest prowadzenie kursów, seminariów oraz szkoleń online. Czasem odbywają się też testy z tego zakresu.

Nie tylko szkolenie BHP

Aby zmniejszyć ilość wypadków przy pracy, warto zainwestować nie tylko w szkolenia BHP, ale też w odzież i obuwie robocze dopasowane do warunków pracy dla pracowników. Niezbędne będą miedzy innymi: spodnie i kurtki robocze, solidne buty robocze, rękawiczki oraz gogle ochronne. Te elementy mogą się oczywiście zmieniać w zależności od tego, w jakim środowisku pracują na co dzień pracownicy. Profesjonalną odzież roboczą oraz środki ochrony indywidualnej znajdziesz w naszym sklepie BHP!

Podziel się tym postem

Produkty powiązane

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili