- today
- label Poradnik
- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Materiał cordura jest często stosowany w turystyce, w wojsku, do szycia odzieży roboczej. Jednak Ty na co dzień również możesz nosić na przykład spodnie robocze cordura albo buty cordura. Taki strój pomoże Ci szybciej i swobodniej realizować wyzwania, jakie niesie ze sobą życie każdego dnia. Cordura jest jedną z tych niesamowicie odpornych tkanin, które wydają się być nie do zniszczenia. W tym artykule wspomnimy o jego właściwościach, zastosowaniu, początkach jego używania oraz o butach i odzieży wyprodukowanej z Cordury.
Kto produkuje Cordurę?
Materiał Cordura wcale nie jest tak długo znany, jak mógłbyś przypuszczać. Opatentowano ją dopiero w 2004 roku. Twórcą materiału cordura była oczywiście amerykańska marka DuPont. Następnie sprzedała ona prawa do produkowania tkaniny Cordura firmie Invista. Ogólnie rzecz biorąc przez lata ta marka skutecznie rozwijała technologię produkcji tego materiału. To doprowadziło do tego, że powstały mniej i bardziej wytrzymałe gatunki materiału cordura. Jednak plusem tego wszystkiego jest fakt, że każdy rodzaj materiału cordura jest odpowiedni do zupełnie innych zadań. Pewnie nie raz już zdarzyło Ci się spotkać w sklepach takie materiały jak Cordura 1000 albo Cordura 600. Wyróżniają się one tym, że każdy typ tkaniny Cordura ma troszeczkę odmienne oznaczenie. Musimy tutaj bardzo mocno podkreślić, że każdy producent materiału Cordura zgodnie z prawem musi mieć właściwą licencję udzieloną przez firmę Invista, dlatego kupując produkty z Cordury masz pewność, że
Dlaczego Cordura jest tak wytrzymała?
Sekretem tkaniny cordura jest to, że ma ona innowacyjny splot włókien. Jest to kombinacja specjalnie dopasowanych tworzyw. Następnie te włókna są odpowiednio obrabiane. Nikt tak do końca nie wie, w jaki sposób to się dzieje, ponieważ ten cały proces podlega tajemnicy handlowej. Materiał cordura jest to najczęściej poliamid z powłoką poliuretanową z apreturą teflonu. Ma splot płócienny i jest wodoodporna. Tkanina cordura jest tworzona z wytrzymałych nylonowych włókien. Materiał cordura bardzo często jest stosowany jako część odzieży roboczej. Nie szyje się z niego całych ubrań roboczych, ale tylko te elementy, które są w największym stopniu narażone na przetarcia albo innego rodzaju uszkodzenia. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim takie miejsca, jak: łokcie, kolana, czy kieszenie. Ta tkanina uzupełnia często wysokiej jakości buty robocze, dzięki czemu cholewki są bardziej wytrzymałe.
Cordura - jak prać?
Cordury się nie pierze! Za to możesz ją czyścić przy użyciu ogólnodostępnych środków czyszczących. Nie mogą one mieć w swoim składzie żadnych rozpuszczalników. Możesz do tych celów wykorzystywać wodę z mydłem albo zwykły płyn do mycia naczyń. Uważaj, żeby do czyszczenia materiału cordura nie stosować środków chemicznych, które mogą porysować jej powierzchnię. Nie martw się jednak praniem odzieży ze wstawkami z Cordury - możesz je prać w pralce, stosując się do zaleceń podanych na metce.
Cordura czy poliester?
Cordura tak naprawdę nie jest niczym innym jak poliestrem o odpowiedniej grubości. Dlatego, jeżeli chcesz dobrać do siebie odpowiednie spodnie z tego materiału, to powinieneś zwrócić uwagę na jego oznaczenie. Im jest ono wyższe, tym materiał jest grubszy. Dopasuj rodzaj materiału cordura do Twoich indywidualnych preferencji. Szeroki wybór odzieży roboczej wyprodukowanej z cordury znajdziesz w naszym sklepie internetowym Baltic BHP. Na pewno ich jakość, wodoodporność oraz inne zalety przyjemnie Cię zaskoczą. Jednym z atutów tego materiału jest to, że nie musisz go prać. Wystarczy go w prosty sposób wyczyścić - przykładowo jeśli spodnie pobrudzą się tylko na wzmocnieniu w obszarze kolan, nie musisz ich od razu wrzucać do pralki. Możesz miękką szmatką przetrzeć wyłącznie wstawkę z Cordury. Jest to również materiał bardzo odporny na przetarcia i rozerwanie, dzięki czemu sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach.
Komentarze (0)