- today
- label Poradnik
- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Konieczność działania w hałasie niestety dotyczy coraz większej ilości miejsc pracy. Jest to bardzo szkodliwe dla słuchu. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do jego trwałego uszkodzenia. Dlatego, póki nie jest za późno warto zatroszczyć się o odpowiednią ochronę słuchu. Pomocne w tym będą zatyczki do uszu oraz ochronniki słuchu, czyli nauszniki.
Jakie czynniki występują w środowisku pracy?
Są to czynniki fizyczne i chemiczne. Jednym ze szkodliwych czynników fizycznych jest hałas. Czym jest hałas? Najbardziej ogólnie można powiedzieć, że są to wszystkie niepożądane, przeszkadzające lub szkodliwe dźwięki, które mają wpływ na Twój narząd słuchu. Nadmierny hałas jest szkodliwy dla całego organizmu. Może on prowadzić nie tylko do uszkodzenia narządu słuchu, ale też do takich dolegliwości jak: ból głowy, nerwice, nadpobudliwość, wydłużony czas reakcji na bodźce, nadciśnienie tętnice oraz choroby narządu wzroku. Polskie prawo mówi o tym, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie ochrony pracownikom przed zagrożeniami. Dlatego pracodawca musi Ci zagwarantować odpowiednie środki ochrony słuchu. Najczęściej stosuje się nauszniki oraz zatyczki do uszu. Im większe jest natężenie hałasu, tym bardziej jest on szkodliwy dla Twojego zdrowia. Przykładowo hałas na poziomie poniżej 35 dB nie jest zagrażający dla Twojego słuchu. Jednak może być irytujący i zwyczajnie przeszkadzać Ci w pracy. Natomiast hałas na poziomie od 35 do 75 dB już niekorzystnie wpływa na Twoje samopoczucie psychiczne i może zwiększać zmęczenie. Naprawdę niebezpieczny dla Twojego zdrowia jest hałas na poziomie powyżej 130 dB. Przebywanie na co dzień w takim hałasie bez żadnej ochrony prowadzi do uszkodzenia narządów, problemów z błędnikiem oraz mdłości. Dlatego jeżeli pracujesz w hałasie, to koniecznie poproś pracodawcę o zapewnienie Ci nauszników wygłuszających i profesjonalnych zatyczek do uszu. O ile jeszcze tego nie zrobił.
Wybierz nauszniki ochronne i zapomnij co to hałas
Nauszniki ochronne możemy podzielić na dołączane do hełmu ochronnego oraz na pałąku. Możemy Ci na przykład zaproponować nauszniki przeciwhałasowe 3M Peltor Optime II H520A. Skutecznie ochronią Cię przed hałasem na bardzo wysokim poziomie. Ich stopień tłumienia to aż SNR 31 dB w środowisku pracy. Zaletą tego konkretnego produkt jest fakt, że tłumi on również dźwięki o bardzo niskim natężeniu. Te nauszniki ochronne są wyjątkowo komfortowe w noszeniu, ponieważ ich pierścienie wypełnione są pianką i specjalnym płynem. Dzięki temu są miękkie i jednocześnie doskonale chronią przed różnego rodzaju hałasem. Natomiast sam pająk został wyprodukowany ze stalowej sprężyny dociskowej. To sprawia, że można łatwo regulować wielkość nauszników ochronnych bez obawy o ich złamanie lub odkształcenie. Co więcej, mają one wymienne poduszki i wkładki. To sprawia, że możesz je w prosty sposób utrzymywać w czystości oraz korzystać z nich przez wiele lat.
Ile decybeli stanowi zagrożenie? Kiedy stosować stopery?
Koreczki do uszu bardzo mocno kojarzą się z tymi kupowanymi w aptece. Takie stopery i zatyczki do uszu najczęściej zakłada się na noc, aby szybciej zasnąć. Jednak nie jest to jedyna opcja, z której możesz skorzystać. W naszym sklepie internetowym Baltic BHP mamy szeroki wybór zatyczek do jednorazowego użytku. Sprzedajemy je w dużych opakowaniach z tego względu, że z uwagi na higienę, możesz z nich skorzystać tylko raz. Do zalet profesjonalnych zatyczek do uszu możemy zaliczyć fakt, że są bezpieczne w użytku. Zostały wyprofilowane w taki sposób, aby każdy pracownik mógł je szybko zaaplikować w razie potrzeby. Zatyczki do uszu nie zapewniają tak dobrej ochrony jak nauszniki ochronne. Do pracy w głośnym środowisku lepiej wybierz te drugie.
Komentarze (0)