Kurtka zaczyna przemakać, w butach zaczyna woda chlapać? Brzmi znajomo? To najczęściej efekt braku prawidłowej impregnacji. Liście na drzewach przybrały już kolor czerwony i pomarańczowy a to znak, że trzeba jak najszybciej zabrać się zaporządne zabezpieczenie ubrań przed wodą, błotem, śniegiem i deszczem. Zapraszam Was do krótkiej lektury na temat użytkowania środków impregnujących marki Nikwax.

Impregnacja ubrań roboczych – trochę teorii

Większość produktów o właściwościach hydrofobowych opuszcza fabrykę z fabrycznie nałożoną powłoką DWR, która ma za zadanie „odpychać” wodę od powierzchni materiału. Ta powłoka z czasem  zużywa się, spiera i ubrania zaczynają chłonąć wodę jak gąbka. Oczywiście są też taki ubrania, jak np.  bluzy bawełniane które w ogóle takiej powłoki nie posiadają. Dlaczego to ważne? Można powiedzieć w skrócie, że zawsze im mniej wody w ubraniach tym lepiej dla nas. Im mniej wilgotne ubrania czy buty tym jest nam cieplej, tym lepiej one oddychają, tym są lżejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu.

Ubrania robocze oczywiście systematycznie się brudzą (no może poza tymi które nosimy do naszych filmów reklamowych ;). Zabrudzenia źle wpływają nie tylko na właściwości hydrofobowe, ale też osłabiają włókna, zatykają paroprzepuszczalne pory materiału czy co gorsza membrany oddychającej. Błoto, chemia, sól drogowa pozostawiona na powierzchni buta doskonale wysusza skórę, uszkadza mikrofibre, osłabia włókna cholewki buta. Jednym słowem jeśli nie czyścisz swoich ubrań i butów, to sam skracasz ich żywotność.  

Wiemy już po co nam dobra „wodoodporność” a teraz jak to zrobić żeby było dobrze. Jak i czym prać ubrania robocze? Nie będziemy tu wymyślać koła na nowo i korzystamy z bogatych doświadczeń wypracowanych przez społeczność górską i outdorową. Ubrania górskie i warunki w których się je użytkuje, są bardzo zbliżone do ubrań roboczych. 

Kupiłeś właśnie kurtkę roboczą albo buty robocze – co teraz?

Tak jak pisaliśmy wyżej, już fabrycznie powinny mieć nałożoną powłokę ochronną przeciw wilgoci, ale warto zrobić to po swojemu i poprawnie. Środki impregnujące możesz nakładać zarówno na mokry jak i na suchy materiał - ważne tylko żeby był czysty. Teraz czas na wybór odpowiedniego środka. Na tym etapie interesuje nas impregnat do skóry Nikwax lub impregnat do odzieży Nikwax. W naszym sklepie znajdziecie również specjalne środki impregnujące do polarów, rękawic itd. Zabieramy się do pracy. 

    • Przygotuj sobie na podłodze miejsce i zabezpiecz je przed zabrudzeniem. Środki impregnujące najczęściej pozostawiają po sobie bardzo śliską powłokę, więc jeśli napryskasz sobie na podłogę, to masz gwarantowany poślizg. 

    • Weź butelkę z atomizerem i spryskaj solidnie powierzchnie kurtki czy buta z odległości około 20 cm. Ja pryskam do momentu gdy zrobią się mokre (tkanina zmienia kolor, na jej powierzchni pojawiają się krople). 

    • Odczekaj 2-3 minuty. 

    • Jeśli coś zostało na materiale, to weź mokrą szmatkę i zetrzyj nadmiar (tylko pamiętaj, szmatki z bawełny zostawiają kłaki, więc użyj czegoś co nie pozostawia włókien). 

    • Teraz odstaw produkt do wyschnięcia. 

    • Gratulacje właśnie poprawnie zabezpieczyłeś swój produkt! 

Moje ubrania są już brudne – co teraz?

Pewnie nikogo nie zaskoczę, że trzeba je dobrze doczyścić. Ktoś powie, mehhh... ja nie będę bawił się z dbaniem o robocze lumpy. Cyk do pralki i nara. Po pierwsze to oczywiście każdego indywidualna sprawa jak chce dbać o swoje ubrania. Po drugie jeśli wydałeś na kurtkę 500 zł, to wydaje mi się że warto też poświęcić trochę czasu żeby ta kurtka posłużyła trochę dłużej. Po 3... pomyśl o swoich ubraniach jak o swoim dopieszczonym samochodzie. 

Jeszcze tylko słowem wstępu, jeszcze takie buty nie powstały (poza kaloszami) i jeszcze taka kurtka nie powstała (poza gumowym sztormiakiem), żeby nie trzeba było ich czyścić i impregnować. 

Ubrania czyszczenie:

  • usuń silne zabrudzenia takie jak błoto, klej, chemia budowlana, możesz to zrobić szczotką lub wilgotną szmatką, 
  • wyjmij wszystkie przedmioty z kieszeni, pozapinaj zamki, nie musisz wyciągać nakolanników ze spodni,
  • wyczyść podajnik pralki z pozostałości proszku i płynów zmiękczających i nie dodawaj żadnych detergentów do tego cyklu prania
  • wrzuć do pralki 2-4 sztuki wstępnie wyczyszczonej odzieży
  • przeczytaj instrukcje prania na metce lub oddaj ubrania mamie lub żonie bo nie oszukujmy się na pewno lepiej wie się nimi zająć ;)
  • najlepiej ustawić program do ubrań syntetycznych na 30-40 stopni
  • dodaj do prania środek piorący zgodnie z instrukcją na opakowaniu, przed wlaniem porządnie wstrząśnij butelką, jeśli wiesz że masz bardzo twardą wodę dodaj 50% więcej płynu niż zaleca producent
  • wyjmij, wysusz na powietrzu i gotowe (jeśli chcesz zaimpregnować od razu przejdź do kolejnego kroku) 
  • nie musisz impregnować po każdym praniu, zazwyczaj dobrze zaimpregnowane ubrania zachowają swoje właściwości na 2-3 kolejne prania

Ubrania impregnacja:

  • pamiętaj najpierw wypierz ubrania i przygotuj zgodnie z powyższą instrukcją
  • usuń wszystkie przedmioty z kieszeni, pozapinaj zamki
  • wyczyść pojemnik pralki z proszku i płynów zmiękczających oraz nie dodawaj żadnych detergentów
  • ustaw program zgodnie z metką - zazwyczaj najlepiej ustawić 30 stopni i niskie obroty
  • po zakończonym cyklu wysusz na powietrzu lub w suszarce na niskiej temperaturze

O tym jak czyścić i impregnować buty robocze napiszemy w kolejnym wpisie już za tydzień. 

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili