Dobranie maski ochronnej odpowiedniej do warunków pracy to naprawdę ciężkie zadanie. A pytacie nas o to niezwykle często, bo maski i półmaski ochronne wielorazowe wymagają od użytkownika pewnej wiedzy. Może nie wiecie, ale w historii naszego sklepu przez długi czas bardzo mocno zajmowaliśmy się środkami ochrony osobistej. Maskami ochronnymi, filtrami, kombinezonami. Dziś podzielimy się z Wami naszym doświadczeniem ale bez norm i naukowego nawijania makaronu na uszy. Tylko praktyka, więc do dzieła!

Maska to tylko baza

Niestety na początku musimy wyprowadzić Was z błędnego przekonania, że maska ma jakiekolwiek zadania ochronne, że maska będzie was chronić. Niestety nie. Wybór samej maski będzie wpływał jedynie na waszą wygodę użytkowania i komfort pracy. Oczywiście wiele parametrów decyduje o tym, że dana maska lepiej lub gorzej nadaje się do wykonywania danej pracy, np. ze względu na większe powierzchnie filtrujące czy opory oddechowe. Pamiętaj jednak, że to dobór odpowiednich filtrów będzie kluczowy dla Twojego bezpieczeństwa.

Maska ochronna z TPE czy z silikonu?

Nie będziemy tu oczywiście omawiać jak zbudowane są różne materiały do produkcji masek. Opowiemy Wam krótko czym z naszego doświadczenia różnią się te popularne w produkcji masek materiały. Dzięki temu łatwiej wybierzecie, z czego ma być zrobiona Wasza maska ochronna wielorazowa. TPE to materiał bardzo podobny do gumy, jest twardy, mało plastyczny, ciężej dopasowuje się do kształtu powierzchni, kiepsko reaguje na czyszczenie środkami alkoholowymi i przy intensywnym użytkowaniu lubi stawać się twardy i wydzielać tłustą ciecz. Może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego tego rodzaju maski ochronne wielorazowe nie sprawdzą się u każdego. Silikon używany do produkcji masek zazwyczaj jest miękki, plastyczny, antyalergiczny i bardzo odporny. Doskonale znosi czyszczenie, mycie. Maseczka ochronna z tego materiału może okazać się bardziej komfortowa. Silikonowa maska wielorazowa profilowana lepiej dopasuje się do twarzy, dzięki czemu łatwiej będzie Ci pracować w niej przez dłuższy czas.

Na co zwrócić uwagę wybierając maskę?

Przede wszystkim zastanów się do czego będziesz używał swojej maski. Jeśli planujesz wykonywać prace o dużym zapyleniu, koniecznie wybierz modele, które umożliwiają montaż filtrów wstępnych do maski - zaoszczędzisz masę pieniędzy na zakupie filtrów głównych, bo dzięki filtrom wstępnym wystarczą one na dłużej. Weź też pod uwagę, czy maskę będziesz używał często, raz na jakiś czas, czy sporadycznie. Jeśli zamierzasz używać jej każdego dnia, musisz wybrać model o najmniejszych oporach oddechowych i najlepszej wygodzie, np. Sundstrom Sr 100 lub Sr 900. Jeśli zamierzasz używać maski raz w miesiącu zwróć uwagę na łatwość przechowywania maski i filtrów tak, żebyś zawsze mógł mieć ją pod ręką. Zwróć też uwagę jak są mocowane filtry, np. marka 3M stosuje bagnetowy system montażu, a w maskach Sundstrom umieszczasz filtr w gumowej uszczelce. Kupując maski wielorazowe ważne jest, aby móc łatwo dokupić potrzebne filtry i pochłaniacze, bo tak jak już wspomnieliśmy, dopiero maska przeciwpyłowa z filtrem może stanowić środek ochronny.

Opory oddechowe w masce

Filtrowanie w maskach ochronnych działa dzięki sile twoich płuc. Jeśli często pracujesz w masce ochronnej zwróć uwagę jakie opory oddechowe występują w danym modelu (koniecznie z zastosowaniem filtrów jakich będziesz używał). Pamiętaj, że jeśli będziesz używał maski z filtrem przeciwpyłowym o wysokiej klasie filtrowania, np. z filtrem P3, opory oddechowe będą nieco większa (dodatkowo, po czasie filtr zacznie się “zapychać” i opory będą jeszcze większe). Nawet maska FFP3 wielorazowa może zużyć się szybko jeśli korzystasz z niej w trudnym środowisku.

Nie kieruj się ceną zakupu maski

To tak jak z zakupem samochodu, jeśli kupisz tanie auto o dużych kosztach eksploatacji to łącznie wydasz więcej, niż kupując droższy model o niskich kosztach użytkowania. Tak samo jest z maskami. Maska wielorazowa z filtrem tworzy nierozłączną całość, nie wystarczy, że kupisz samą bazę. Zwróć uwagę ile kosztują filtry wymienne i ile sztuk musisz kupić by stworzyć odpowiedni dla Ciebie zestaw. Sprawdź również, czy producent stosuje systemy do łatwego łączenia filtrów (naszym zdaniem doskonale radzi sobie tu marka Sundstrom). Zwróć też uwagę, jakie akcesoria znajdziesz w pudełku z maską. Tu dla przykładu porównamy zakup maski 3M oraz Sundstrom. W przypadku 3M otrzymujesz tylko maskę. W pudełku Sundstorm otrzymasz maskę, filtr wstępny, pokrywę filtra, pokrowiec na maskę. Choć maska 3M jest tańsza, to sam koszt odpowiedników części jakie otrzymujesz w Sundstrom to: około 20 zł za pokrywę filtra, około 10 zł za komplet filtrów wstępnych, w 3M kupujesz dwie sztuki każdego filtra by stworzyć komplet. Pamiętaj, że o odpowiedniej ochronie twoich płuc decyduje nie maska, a filtry. Nie będziemy się tu rozpisywać o normach. Podamy Ci natomiast konkretne przykłady i nasze zalecenia jakie filtry stosować. Z tego też względu tania maseczki ochronna nie zapewni Ci odpowiedniego poziomu ochrony w czasie pracy.

Jak dobrać maskę do pracy? 

Maska przy malowaniu w pracach wykończeniowych
Co do zasady producenci farb wodnych nie wymagają stosowania masek ochronnych w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach przy aplikacji wałkiem. My jednak zalecamy stosowanie masek ochronnych z filtrem klasy A1 w każdym przypadku malowania. Jeśli malujesz farbami rozpuszczalnikowymi powinieneś zastosować filtr przeciwpyłowy klasy A2. Przy aplikacji natryskowej, zalecamy dodatkowo zastosowanie filtra przeciwpyłowego wstępnego by ochronić filtr główny przed zapchaniem lub zatkaniem.
Układanie wełny mineralnej
Układanie wełny mineralnej zazwyczaj nie wymaga wysokiej klasy ochronnej filtra. Wystarczy jeśli wyposażysz się w maskę ochronną klasy FFP1 lub maskę filtrem P1 lub P2.
Natrysk piany PUR
Praca z pianą PUR to ekstremalnie niebezpieczne zajęcie dla naszych płuc. Jednym ze związków tworzących pianę Pur jest Izocyjanian - wysoce trująca i rakotwórcza substancja. Powinieneś zasięgnąć profesjonalnej porady przed rozpoczęciem pracy z pianą PUR. Pamiętaj, w pomieszczeniach zamkniętych nie możesz używać masek z filtrami. Powinieneś zastosować system izolowany z nadmuchem świeżego powietrza z zewnątrz. Nawet maska wielorazowa FFP3 nie wystarczy, aby zapewnić Ci ochronę.
Jaką maskę wybrać do szlifowania ścian?
Ochrona przed pyłem gipsowym i betonowym wymaga ochrony na poziomie P2. Pamiętaj jednak żeby stosować filtry wstępne, by zapobiegać szybkiemu zapchaniu filtra głównego. Polecamy Ci również zastosowanie systemu z filtrem mocowanym na pasie - dzięki temu większość pyłu powstającego przy szlifowaniu nie będzie dostawać się na powierzchnię filtra. Stosując maski ochronne wielorazowe z filtrem wstępnym nie tylko lepiej dbasz o swoje zdrowie, ale też oszczędzasz pieniądze!


Korzystasz z maski wielokrotnego użytku do innych prac? Napisz do nas, a rozszerzymy artykuł o nowe zastosowania masek i doradzimy Ci odpowiednią klasę ochrony filtrów i pochłaniaczy!

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.