Hałas w pracy przeszkadza każdemu. Jednak są takie zawody, w których poziom hałasu jest bardzo szkodliwy dla słuchu, dlatego warto wtedy kupić pracownikom odpowiednie ochronniki słuchu. W naszym sklepie internetowym znajdziesz kilka ich rodzajów.

Czym jest hałas w pracy?

Hałas w miejscu pracy to po prostu dźwięki, które są drażniące i powodują dyskomfort. W skrajnych przypadkach bez nauszników ochronnych pracownicy są narażeni na silny ból uszu. Trzeba mu zapobiegać, aby nie doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Jak sprawdzić, czy w miejscu pracy faktycznie jest za głośno? Dokładnie regulują to przepisy prawne. To właśnie one nakładają na pracodawcę obowiązek zakupienia dla pracowników ochronników słuchu. Hałas w pracy mierzy się w decybelach. Jeżeli dźwięk ma mniej niż 35 decybeli to hałas nie będzie wpływał jeszcze negatywnie na Ciebie lub na Twoich pracowników. Natomiast, gdy natężenie hałasu znajduje się w granicach od 35 do 70 dB, to może on już negatywnie wpływać nie tylko na narząd słuchu, ale również na cały organizm. Na szczęście nie jest to jeszcze taki poziom hałasu, który mógłby uszkodzić słuch pracownika. Prawdziwe zagrożenia zaczyna się w momencie, gdy przebywa on w hałasie o natężeniu do 85 decybeli. Wtedy wielu pracowników skarży się na intensywne bóle głowy oraz w skrajnych przypadkach na znaczne uszkodzenie słuchu. Najbardziej niebezpiecznie jest wtedy, gdy maszyny generują hałas powyżej 85 decybeli. Wtedy uszkodzenie słuchu, a nawet jego utrata są wręcz gwarantowane. Dlatego ochrona słuchu w pracy jest koniecznością.

Jak możesz zredukować hałas w miejscu pracy?

Gdy natężenie hałasu w pracy rośnie, to powinna wzrastać również jego redukcja. Tylko wtedy zatroszczysz się o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy. Gdy kupisz swoim pracownikom nauszniki przeciwhałasowe, to zapewnią im one większą redukcję przy zwiększonym natężeniu hałasu. Hałas może się dzielić na kilka rodzajów. Pierwszym jest hałas impulsowy. W praktyce są to krótkie dźwięki o bardzo dużym natężeniu. Może to być na przykład wystrzał z broni palnej albo wybuch łuku energetycznego. Drugim rodzajem jest hałas zmienny. Przy tego rodzaju hałasu Twój pracownik nie musi zmieniać ochronników słuchu. Nawet wtedy, gdy zmienią się warunki natężenia hałasu.

Jak działają nauszniki przeciwhałasowe?

Nauszniki przeciwhałasowe z wyglądu są trochę podobne do słuchawek przeznaczonych do delektowania się ulubioną muzyką. Są one złożone z dwóch czasz stosowanych do redukowania poziomu hałasu i z pałąka. Zadaniem tego ostatniego jest dociskanie słuchawek do małżowin usznych. Bardzo dużą zaletą słuchawek ochronnych jest to, że możesz je dopasować do rozmiaru głowy. Wtedy nie masz takiego problemu, że słuchawki do ochrony słuchu zbyt mocno przylegają do głowy albo wręcz przeciwnie. Niewygodne nauszniki Peltor to utrapienie dla pracownika, więc warto wybrać dla niego takie, które będą jak najbardziej komfortowe.
Ochronniki słuchu Peltor są o wiele lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne słuchawki do uszu, ponieważ mogą być one używane przez pracowników, którzy pracują na różnych zmianach. Bardzo polecamy Ci na przykład ochronniki słuchu 3M. Wynika to stąd, że mają one elastyczny pałąk ze stali nierdzewnej i komfortowe pierścienie uszczelniające. To jeszcze nie wszystkie ich zalety. Są również bardzo wytrzymałe i zgodne z wymaganiami norm certyfikat CE, EN352-3. Zapewniają doskonałą ochronę przed hałasem w granicach 95 dB (A) – 110 dB (A). Warto pamiętać, że ochrona w pracy to nie tylko odzież robocza, ale bardzo często to przede wszystkim akcesoria, które zwiększają nasz poziom bezpieczeństwa.

Podziel się tym postem

Produkty powiązane

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili