Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zagwarantowanie pracownikowi odzieży i butów ochronnych dopasowanych do wymagań wykonywanej pracy. Nie można dopuścić do pracy osoby, która tych ubrań nie ma. W dodatku między odzieżą ochronną, a roboczą są istotne różnice. Wiele osób o tym zapomina, a tymczasem konsekwencje pomyłki mogą być naprawdę poważne. Do czego służą te rodzaje odzieży dla pracowników? Co znajduje się w kategorii odzież i obuwie ochronne, a co jest ubraniem roboczym? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Odzież robocza - to znaczy jaka?

Gdy zatrudniasz pracownika, to Twoim podstawowym obowiązkiem, jest zapewnienie mu ekwiwalentu w formie odzieży i butów roboczych dostosowanych do wykonywanych przez niego zadań. Potrzebne ubrania robocze są oczywiście uzależnione od specyfiki i od warunków pracy. Najczęściej konieczność posiadania odzieży roboczej wynika po prostu z przepisów BHP, jest to tzw. odzież specjalistyczna kategorii I i II. Ubrania robocze powinny być wydawane bezpośrednio przez pracodawcę. Ten wymóg powinien być absolutnie przestrzegany m.in. w sytuacji, gdy pracownik zajmuje się obsługą maszyn lub innych urządzeń, ale także na pozostałych stanowiskach pracy, tam gdzie ze względów sanitarnych lub dla ochrony przed zabrudzeniami konieczna jest odzież robocza. Podstawową kategorią odzież roboczej jest kat. I, która chroni przed minimalnymi zagrożeniami i w zasadzie nie podlega żadnym normom - to pracownik ocenia, czy ubranie skutecznie ochroni go na stanowisku pracy.

Bardziej zaawansowane produkty znajdują się w kategorii II. Ubrania robocze z tej kategorii chronią pracownika w takiej sytuacji, kiedy na stanowisku pracy może on już napotkać konkretny czynnik stwarzający zagrożenie, ale jest ono niewielkie, nie powoduje ryzyka trwałego uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia. Bardzo często odzież robocza II kategorii to ubrania do pracy, które są urozmaicone o liczne udogodnienia dla pracowników, jak np. kieszenie na nakolanniki w spodniach roboczych.

Jakie ubrania do pracy są wymagane?

W czasie pracy pracownik nie powinien mieć na sobie swojej prywatnej odzieży, ponieważ do takich celów służy właśnie odzież robocza, którą znajdziesz w naszym sklepie BHP. Ważne jest to, że w przypadku odzieży roboczej kategorii I nie ma konkretnych wymagań, które wskazywałyby, jaka ta odzież powinna być. W praktyce oznacza to, że ubrania robocze nie muszą być fabrycznie nowe, ani kupione bezpośrednio od producenta. Liczy się to, aby były funkcjonalne, trwałe, a przy tym wygodne. Dlatego Ty jako pracodawca możesz kupić swojemu pracownikowi odzież roboczą, na przykład spodnie robocze męskie, dowolnej marki. Wśród ubrań roboczych znajdziesz przede wszystkim: bluzy, kamizelki, koszulki, koszulki robocze, koszule, spodnie, ogrodniczki, spodenki, a także czapki z daszkiem i zimowe. Odzież robocza to powszechnie używane ubrania do pracy, które bardzo często sprawdzają się także na co dzień.

Jeśli jednak zależy Ci na zwiększonym bezpieczeństwie i ochronie pracowników, zwróć uwagę na odzież kategorii II. Warto mieć na uwadze, że do tej kategorii odzieży roboczej należą także szczególne rodzaje ubrań, m.in. odzież hi-vis, czyli ostrzegawcza, która zapewnia widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych i może być wymagana na niektórych stanowiskach pracy. Podobnie jest z odzieżą, która chroni przed przecięciem, jest przeznaczona dla spawaczy albo chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Choć są to dużo bardziej zaawansowane ubrania robocze, wykonane ze specyficznych materiałów i spełniające konkretne normy, to jednak wciąż należą do kategorii odzieży roboczej. W dzisiejszych czasach ogromna część asortymentu marek odzieży roboczej premium spełnia dodatkowe wymogi, dzięki którym zalicza się już do II kategorii. 

Czym jest odzież ochronna?

Teraz przyszła pora na omówienie odzieży ochronnej, czyli tzw. odzieży specjalistycznej kategorii III. Nawet pracodawcy bardzo często mylą ze sobą odzież ochronną i roboczą. Jest to duży błąd! W przypadku odzieży roboczej w uproszczeniu chodzi o to, aby prywatna odzież pracownika nie uległa zniszczeniu, a także o zachowanie względów bezpieczeństwa tam, gdzie nie ma dużego ryzyka związanego z wykonywaną pracą. Natomiast odzież ochronna powstała po to, żeby chronić daną osobę przed poważnymi zagrożeniami, które mogą wystąpić na stanowisku pracy. Mamy tutaj na myśli m.in. zagrożenia mechaniczne, chemiczne czy termiczne. Bez ubrań ochronnych wykonywanie pracy jest po prostu niemożliwe, a pracownik jest narażony na liczne zagrożenia. Pełnienie obowiązków bez odzieży ochronnej jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet dla życia pracownika.

Jakie normy są spotykane w odzieży ochronnej? Mogą to być np. normy dotyczące ochrony przed niebezpiecznymi substancjami (zarówno chemicznymi, jak i biologicznymi), promieniowaniem, czynnikami gorącymi i płomieniem. Tego rodzaju odzież musi być stosowana także przy pracy pod napięciem prądu. Nawet kamizelki ratunkowe czy kuloodporne stanowią odzież ochronną w myśl przepisów BHP. Wszystkie te specjalistyczne ubrania robocze mają za zadanie ochronić pracownika przed najgroźniejszymi czynnikami napotykanymi na stanowisku pracy. W dodatku w przypadku odzieży ochronnej, możemy wymienić też mnóstwo innych akcesoriów, które są dostępne w sklepach BHP. Zaliczamy do nich na przykład: kaski, ochraniacze, gogle, maski, okulary lub rękawice robocze. Wszystkie wspomniane tutaj przedmioty są częścią środków ochrony indywidualnej.

Czym różni się obuwie ochronne i robocze?

Różnice pomiędzy obuwiem roboczym i ochronnym są podobne jak w przypadku odzieży, jednak tutaj w potocznej mowie przyjęło się, aby na wszystkie rodzaje butów do pracy mówić "obuwie robocze". Nawet my nazywamy wszystkie buty roboczymi, bez względu na ich klasę ochrony, ponieważ takie sformułowanie przyjęło się wśród fachowców. W rzeczywistości obuwie robocze to takie, które nie posiada właściwości ochronnych. Stosuje się je ze względów sanitarnych i higienicznych, aby ochronić prywatne buty pracowników przed uszkodzeniem, ale nie chroni ono przed zagrożeniami na stanowisku pracy w większym stopniu niż zwykłe buty. Niekiedy jako obuwie robocze określa się też tzw. obuwie zawodowe czyli takie, które nie posiada nawet podnosków ochronnych. Wszystkie inne kategorie bardziej zaawansowanych butów do pracy powinny być klasyfikowane jako obuwie ochronne albo obuwie bezpieczne, w zależności od spełnionych norm. 

Jak już na pewno wiesz z innych naszych wpisów i swojego doświadczenia, dobór butów do pracy jest ściśle związany z warunkami na stanowisku pracy oraz występującymi zagrożeniami. Dokładną klasyfikację obuwia znajdziesz w innych naszych wpisach, dzisiaj chcemy jednak zwrócić uwagę właśnie na kwestię poprawnego nazewnictwa. Warto zawsze upewnić się, czy wymagane są buty robocze jako buty, które nie posiadają cech ochronnych, czy jednak niezbędny jest wybór obuwia ochronnego, np. S1, S1P czy też S3. Dzięki temu zapewnisz sobie lub swoim pracownikom niezbędną ochronę w miejscu wykonywanej pracy.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.