Dla wielu z nas temat masek ochronnych i filtrów to czarna magia. Rodzaje masek, klasy ochrony filtrów to wiedza dla typowego specjalisty BHP. Ale czy na pewno? Dziś zapytamy Igora z Balticbhp.pl jak odnaleźć się w świecie tych skomplikowanych informacji. 

Igor, jak możesz ocenić poziom trudności tematu? Czy dobranie maski naprawdę jest tak trudne?

Dobranie samej maski to naprawdę prosta sprawa. Wystarczy tylko najpierw dobrze zastanowić się, do czego będzie nam ona potrzebna i jak często będziemy z niej korzystać (albo jak często powinniśmy z niej korzystać - śmiech). Maska to dla nas baza, od której zależy jak wygodnie będzie nam się pracowało i jakie będą koszty eksploatacji takiego sprzętu. Pamiętajmy, że zakup maski jest trochę jak zakup sprzętu komputerowego: im lepszy kupisz na początku tym mniej kasy wydasz na jego serwis i naprawy. 

No dobrze, a jak aktualnie stoimy z poziomem wiedzy wśród użytkowników?

Poziom wiedzy i świadomości oceniam póki co jako raczkujący. Wiele osób próbuje oszczędzać na ochronie swoich płuc i stosuje np. maski przeciwpyłowe do malowania natryskowego, co jest poważnym błędem. Musimy się jeszcze sporo nauczyć. 

Ok, przejdźmy to informacji praktycznych, od czego zacząć?

Po pierwsze musimy się zastanowić, jaką pracę będziemy wykonywać i jak często. Jeśli będziesz używać maski do różnorodnych prac, jak malowanie, szlifowanie, prace z chemikaliami, to zdecydowanie wybierz maskę wielorazową z wymiennymi filtrami. Jeśli chcesz używać jej często i długo - przez długo mam na myśli "dłużej niż kilka minut dziennie", to polecam wybór porządnej maski od renomowanego producenta. 

Czy różnice między markami są odczuwalne?

Różnice są kolosalne, szczególnie wygoda noszenia i opory przy oddychaniu. Dlatego my jako najlepszy produkt polecamy maski marki Sundstrom. To dla nas sprawdzony produkt, wygodny, wytrzymały, o niskich kosztach użytkowania. W naszym sklepie dostępne są dwa modele: Sundstrom SR 100 wykonana z silikonu oraz Sundstrom SR 900 wykonana z gumy. Jeśli budżet użytkownika jest mniejszy, może skorzystać z masek marki 3M, które są tańsze w zakupie. Mają jednak wyższe koszty eksploatacji. 

Z czym klienci mają jeszcze problemy podczas zakupu? 

Najczęściej z wyborem rozmiarów. Udostępniamy tabelę rozmiarów i instrukcje jak dobrać rozmiar maski. Jednak w uproszczeniu można przyjąć, że rozmiar S przeznaczony jest raczej dla kobiet, rozmiar M dla osób o standardowej wielkości twarzy, rozmiar L dla osób o dużej, pełnej twarzy. Myślę, że znaczna część męskich użytkowników musi wybrać rozmiar M. Drugi problem to filtry i pochłaniacze - jednak wystarczy wczytać się w opisy produktów i zastanowić nad warunkami wykonywanej pracy, a bez trudu powinniśmy dobrać te odpowiednie.

Noszenie maski przy zaroście? Jak to wygląda?

Generalnie jest niedozwolone, ale bądźmy życiowi i poważni. Żaden majster nie będzie golił brody żeby ubrać maskę ochronną do szlifowania. Zarost niestety znacznie obniża skuteczność ochrony, ale na to już ciężko poradzić coś innego niż wizyta u barbera.

Ok, co zrobić po zakupie?

W pierwszej kolejności zapoznać się z instrukcją i akcesoriami dołączonymi do maski. W przypadku produktów Sundstrom otrzymujemy w zestawie worek na maskę - z którego polecam korzystać, chusteczki higieniczne do dezynfekcji, pokrywę filtra oraz filtry wstępne. Nie musimy więc tego kupować tak jak u innych producentów. Jednak kiedy chusteczki lub filtry się zużyją, nie będzie problemu z ich dokupieniem. Następnie zalecam dokładnie dopasować maskę do swojej twarzy. Nie można jej za bardzo dociskać, ale nie może też być zbyt luźna. Możemy zrobić fit test. Załóż maskę i zatkaj dłonią miejsce przez które powietrze wlatuje do środka maski i weź wdech. Maska powinna zassać się do twojej twarzy.

Wiemy już coś o maskach, a co z filtrami?

To chyba temat na osobną rozmowę, bo jest niezwykle obszerny. Filtry są najważniejszym elementem ponieważ to one tak naprawdę chronią nas przed szkodliwymi substancjami. Jednak już na tym etapie warto myśleć o przyszłych zakupach filtrów i kosztach takich zakupów. Jako przykład znów podam moje ulubione maski Sundstrom. Kupujemy tylko jeden filtr, by móc pracować, dodatkowo jest on nawet 3 razy bardziej trwały niż filtry konkurencji (a sprawdzaliśmy to razem z zaprzyjaźnionym dystrybutorem w naszym rodzimym instytucie). Wystarczy powiedzieć, że spawacz może na jednym filtrze Sundstrom pracować przez miesiąc. Warto pamiętać też o filtrach wstępnych, które kosztują niewiele, a znacząco przedłużają żywotność filtra głównego.

Co chciałbyś powiedzieć naszym użytkownikom na temat wyboru maski?

Kupujcie Sundstroma (śmiech). Tak na poważnie to przede wszystkim kupujcie maskę, która odpowiada częstotliwości pracy i nie kierujcie się ceną samej maski bo o niczym ona jeszcze nie świadczy. Maska musi być wygodna i dawać niski opór przy oddychaniu. Choć ja osobiście nie pracuje często używając maski, to sam stosuję model Sundstrom SR 100, bo jest on dla mnie bardzo wygodny i nie męczę się przy oddychaniu. 

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili